Wybór źródeł do dziejów ZHP. Tom 3. Odrodzenie ruchu harcerskiego, trudne lata demokracji (1989-2014) - Katarzyna Marszałek

Autor: Katarzyna Marszałek

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Data wydania: 2015-02-03

Działalność i historia Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) są tematem licznych opracowań, są to zazwyczaj:

• wspomnienia harcerek i harcerzy, drużyn, kręgoacute;w;
  • syntetyczne opracowania poszczegoacute;lnych okresoacute;w dziejoacute;w organizacji;
  • wybory źroacute;deł dziejoacute;w ZHP obejmujące fragment jego działalności.

Na rynku księgarskim dostępne są także wznowienia książek harcerskich z dawnych lat, wśroacute;d ktoacute;rych wyroacute;żnia się seria opracowana przez Oficynę Wydawniczą Impuls pod hasłem "Przywroacute;cić Pamięć". Brak jest - w moim odczuciu -nbsp;opracowania, ktoacute;re zawierałoby zbioacute;r oryginalnych źroacute;deł dotyczących dziejoacute;w ZHP, od chwili powstania stowarzyszenia do czasoacute;w wspoacute;łczesnych. Dlatego podjęłam proacute;bę opracowania Wyboru źroacute;deł do dziejoacute;w ZHP, ujętego w trzech tomach. Opublikowanie niniejszych źroacute;deł ma na celu udostępnienie szerszemu gronu czytelnikoacute;w materiałoacute;w dostępnych jak dotąd nielicznym. Chciałabym w ten sposoacute;b ułatwić zainteresowanym osobom studia nad dziejami ZHP, poprzez samodzielną lekturę i własną interpretację zgromadzonych dokumentoacute;w.

W niniejszym opracowaniu umieściłam źroacute;dła odnalezione podczas kwerend przeprowadzonych w latach 2005-2014 w zasobach Archiwum Akt Nowych w Warszawie (AAN); Biblioteki i Archiwum Muzeum Harcerstwa w Warszawie (MH); w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (UW); Wojewoacute;dzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie; w Bazie Internetowych Systemoacute;w Aktoacute;w Prawnych -nbsp;ISAP; stronach internatowych ZHP, oraz we wcześniejszych publikacjach zwartych zawierających źroacute;dła.

Książka "Wybór źródeł do dziejów ZHP. Tom 3. Odrodzenie ruchu harcerskiego, trudne lata demokracji (1989-2014)"
Katarzyna Marszałek