Bibliotekoznawstwo XXV, Początki teorii bibliologii. Dictionnaire raisonne de bibliologie (1802-1804) Gabriela Etienne'a Peignota - Bożena Koredczuk

Bibliotekoznawstwo XXV, Początki teorii bibliologii. Dictionnaire raisonne de bibliologie (1802-1804) Gabriela Etienne'a Peignota

4.00 Oceń książkę!

Autor: Bożena Koredczuk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (uprz)
ISBN: 8322926367
EAN:
Format: 168 x 238
Oprawa: ...
Stron: 182
Data wydania: 2008-02-28
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
16.99
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Na objętość książki B. Koredczuk składa się sześć rozdziałów, obejmujących trzy obszary badawcze:
  • biografię Peignota,
  • analizę zawartości jego dzieła,
  • recepcję jego teorii.
Główną podstawą źródłową monografii jest tekst Dictionnaire raisonné de bibliologie.

Aby uzupełnić zawartą w słowniku bibliologicznym teorię nauki o książce, autorka korzystała także z innych prac Peignota, najczęściej z Répertoire des bibliographies spéciales, curieuses et instructives i Répertoire bibliographique universel.

Gabriel Peignot był jednym z czterech prekursorów nauki o książce. Jego dzieło Dictionnaire raisonnede bibliologie pojawiło się u progu XIX wieku, w którym, podając za K. Migoniem, "wiedza bibliograficzna nazwana już była bibliologią, przez co została utorowana droga do zróżnicowania zakresów bibliografii i bibliologii". Peignot bardzo szeroko zakreślił problematykę bibliologii, włączając do niej, obok bibliopojei, typografii, księgarstwa i bibliografii także językoznawstwo i naukę o piśmie oraz historię literatury. Tak skonstruowana bibliologia mogła być - według słów samego Peignota: "najobszerniejszą i najbardziej uniwersalną ze wszystkich ludzkich umiejętności".

Książka "Bibliotekoznawstwo XXV, Początki teorii bibliologii. Dictionnaire raisonne de bibliologie (1802-1804) Gabriela Etienne'a Peignota"
Bożena Koredczuk