Szału nie ma, jest rak - Katarzyna Jabłońska

Autor: Katarzyna Jabłońska

Wydawnictwo: WIĘŹ
Data wydania: 2013-04-01
Poruszająca rozmowa z księdzem Janem Kaczkowskim - chorującym na raka mózgu 36-letnim duchownym. Stworzył puckie hospicjum i przez wiele lat pomagał jego pacjentom, teraz sam walczy z ciężką chorobą.

Szału nie ma, jest rak to książka głęboka, refleksyjna, która pozostawia w czytelniku ślad na długo. Bo też rozmowa księdza z dziennikarką Katarzyną Jabłońską traktuje o sprawach niełatwych: o Bogu, Kościele, śmierci, przebywaniu wśród chorych i chorowaniu. Jan Kaczkowski stworzył domowe hospicjum, budował od podstaw hospicjum stacjonarne, organizował letnie warsztaty dla studentów medycyny, pracował jako katecheta w szkole. W 2012 r. zdiagnozowano u niego nowotwór mózgu. Po dwóch poważnych operacjach, poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal służy pacjentom hospicjum, wspiera swoich dawnych uczniów. W książce Szału nie ma, jest rak mówi o sobie, że jest otwarty na cud, ale jednocześnie przygotowuje się na to, żeby dobrze przeżyć swoją śmierć. Na chorobę i życie patrzy z dystansu.

Janek lubi powtarzać, że przed śmiercią bardzo chciałby jeszcze zrobić coś pożytecznego. Właśnie zrobił.
Szymon Hołownia

Książka "Szału nie ma, jest rak"
Katarzyna Jabłońska