Ślad. Nieznane oblicze walki z terroryzmem - Lena Sundstrom

Ślad. Nieznane oblicze walki z terroryzmem

Autor: Lena Sundstrom

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2015-02-04
Mroźny zimowy wieczór 2001 roku, kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Dwaj mężczyźni wracający do swoich rodzin zostają pojmani przez policję na sztokholmskim lotnisku Bromma. Zakuci w kajdanki, prowadzeni przez zamaskowanych funkcjonariuszy wchodzą boso na pokład samolotu. Ich ubrania zostały zniszczone, w zamian dostali kombinezony i pieluchy. Następnego dnia znajdą się Egipcie, gdzie rządzi reżim Mubaraka. Czekają ich tam tortury... Ślad. Nieznane oblicze walki z terroryzmem to wstrząsający dokument opowiadający o jednym z największych skandali politycznych we współczesnej historii Szwecji.

W 2004 roku sprawa została ujawniona w wyemitowanym w szwedzkiej telewizji programie "Kalla Fakta". Trójka dziennikarzy zbadała historię dwóch deportowanych Egipcjan. Zainteresował ich również tajemniczy samolot o numerach N379P, widywany w różnych miejscach na kuli ziemskiej. Gdziekolwiek się pojawiał, dochodziło do niewyjaśnionych zaginięć. Ślady prowadziły do świata tajnych agentów CIA, szwedzkich urzędników przymykających oczy na niewygodne fakty, włoskich prokuratorów i floty powietrznej transportującej bardzo szczególny ładunek... Ślad. Nieznane oblicze walki z terroryzmem to pasjonująca historia dziennikarzy wytrwale szukających prawdy, a zarazem opowieść o świecie po jedenastym września.

Lena Sundström (ur. 1972) - szwedzka pisarka i dziennikarka, urodzona w Korei Południowej. Jej wydana w 2009 roku książka Världens lyckligaste folk, opowiadająca o duńskiej polityce, była nominowana do nagrody literackiej Augustpriset i zdobyła prestiżową nagrodę Szwedzkiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Śledczych Guldspaden, a także Wielką Nagrodę Klubu Publicystów.

Książka "Ślad. Nieznane oblicze walki z terroryzmem"
Lena Sundstrom