Przywrócić Pamięć. Przysposobienie wojskowe harcerek - Praca zbiorowa

Autor: Praca zbiorowa

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Data wydania: 2015-05-06

Seria wydawnicza "Przywroacute;cić Pamięć" ma przybliżyć wspoacute;łczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twoacute;rcoacute;w rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1939.

Reprint wydania z 1929 r.: Przysposobienie wojskowe harcerek.

Przysposobienie wojskowe kobiet, jako idea nowa, toruje sobie zwolna drogę w społeczeństwie i nie jest jeszcze wolne od roacute;żnych błędnych tłomaczeń. Dlatego, gdy o niem się moacute;wi, potrzebne jest ścisłe określenie tego, co się przez te słowa rozumie. A więc przede wszystkiem przypomnieć trzeba raz jeszcze dla rozproszenia wszelkich wątpliwości, że niema tu mowy o czynnym udziale kobiet w walce zbrojnej, ale idzie o pomoc w obronie Państwa w tych dziedzinach, ktoacute;re kobiecie odpowiadają i w ktoacute;rych ona może zastąpić mężczyznę (pomoc sanitarna, obrona przeciwgazowa, praca kancelaryjna, gospodarcza, służba łączności, praca oświatowa w wojsku). Skroacute;t P. W. K. (Przysposobienie Wojskowe Kobiet) oznacza właściwie "przysposobienie kobiet do obrony kraju".

Dalej można moacute;wić o przysposobieniu wojskowem w znaczeniu szerokiem, obejmującem ogoacute;lne, tak fizyczne jak moralne wychowanie dziewczyny w takim duchu i w taki sposoacute;b, by, na wypadek wojny, była ona jednostką przydatną w obronie Państwa i można moacute;wić o przysposobieniu wojskowem w znaczeniu wąskiem, t. j. rozumiejąc przez to pewne przeszkolenie praktyczne. To ostatnie ma się zwykle na myśli, gdy się używa skroacute;tu P. W. K.

Przysposobienie wojskowe kobiet wysunęło się po wojnie ostatniej, jako zagadnienie we wszystkich niemal krajach i rozwoacute;j tej idei jest nadzwyczaj szybki. Przyczyny tego zjawiska są zupełnie jasne: 1-o kobiety uzyskały roacute;wne prawa obywatelskie, a więc tem samem pragną i domagają się roacute;wnych obowiązkoacute;w. Kobieta w ostatnich czasach wystąpiła jako czynnik w życiu społecznem i politycznem -nbsp;nie może nie wystąpić jako czynnik pomocniczy w obronie narodowej. 2-o Zmieniona forma wojny wspoacute;łczesnej, ktoacute;ra tembardziej w przyszłości będzie prawdopodobnie walką już nie wojsk, ale społeczeństw, może w dużej mierze oprzeć się na pomocy kobiecej (znaczenie pracy kancelaryjnej w działaniach wojennych, obrona przeciwgazowa ludności cywilnej i t. p.).

Książka "Przywrócić Pamięć. Przysposobienie wojskowe harcerek"
Praca zbiorowa