Przywrócić Pamięć. Pierwsze ćwierćwiecze harcerstwa żeńskiego -

Autor: ...

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Data wydania: 2015-07-08

Seria wydawnicza quot;Przywroacute;cić Pamięćquot;nbsp;ma przybliżyć wspoacute;łczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twoacute;rcoacute;w rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1939.

Pierwsze ćwierćwiecze harcerstwa żeńskiego, reprint wydania znbsp;1937 roku.

quot;Książka ta ma odsłonić przeszłość Harcerstwa Żeńskiego w Polsce taką, jaką w kilkuletnim wysiłku udało się odtworzyć.
Pełno w niej luk, niedociągnięć, niedopatrzeń oświetleń zbyt jednostronnych lub zbyt suchych i kronikarskich. Każdy rozdział ma inną formę, o jednych terenach i czasach można dowiedzieć się dużo i szczegoacute;łowo, o innych mało i tylko ogoacute;lnie. Wielu rzeczy szukać się będzie daremnie.

Więc po co było wydawać taką historię Harcerstwa?

Otoacute;ż właśnie dlatego, aby dać odpowiedź na to pytanie, wyjaśniam od razu, że ta książka nie jest quot;historią Harcerstwaquot;, lecz tylko po raz pierwszy opublikowanymi materiałami do historii.

To, co udało się zebrać, zdobyć, wyprosić nieraz, jest tu ułożone tak, jak powstawało przez nasze pierwsze ćwierćwiecze. W stosunku jednak do tego, co było, niewiele się zebrać dało.

Podczas pracy nad tą książką cisnęły się i cisną teraz pytania, na ktoacute;re brak odpowiedzi. Archiwa zostały w czasach wojennych i poacute;źniejszych zniszczone, rozproszone po strychach i piwnicach, służących im za przytułek. Wszak wiemy: przez te całe 25 lat nie mieliśmy ani w stolicy, ani w Chorągwiach własnych domoacute;w, tułaliśmy się, kątem gnieżdżąc pod mniej lub więcej gościnnymi dachami. Dziś posiadamy jedynie szczątki dowodoacute;w piśmiennych naszej służby i -nbsp;nauczkę na przyszłość.quot;

Książka "Przywrócić Pamięć. Pierwsze ćwierćwiecze harcerstwa żeńskiego"