Przywrócić Pamięć. Harcerstwo. Zarys podstaw ideowych i organizacji. Próby - Stanisław Sedlaczek

Przywrócić Pamięć. Harcerstwo. Zarys podstaw ideowych i organizacji. Próby

Autor: Stanisław Sedlaczek

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Data wydania: 2015-05-06

Seria wydawnicza "Przywroacute;cić Pamięć" ma przybliżyć wspoacute;łczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twoacute;rcoacute;w rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911ndash;1939.

Reprint wydania z 1939 r.: Harcerstwo. Zarys podstaw ideowych i organizacji.

"Ideał harcerza -nbsp;żołnierza chrześcijańskiego i harcerki -nbsp;kobiety dzielnej w najszerszym tego słowa znaczeniu, dobrze się mieści w poniżej nakreślonych wskazoacute;wkach i regulaminach. Nie wracamy wyłącznie do dawnej tradycji. Idziemy naprzoacute;d. Wyciągamy konsekwencje, gotujemy się do pracy i walki -nbsp;dla Polski!

Harcerstwo, jako ruch ideowy młodzieży, zdążający do przebudowy życia Narodu, łączy się ściśle z dziejami Polski w ostatnim ćwierćwieczu. Mimo pozoroacute;w, Harcerstwo nie jest czymś oderwanym od całokształtu kultury narodowej. Wyrosło bowiem z duszy polskiej w chwili niezmiernie ważnej, a wyrosło dlatego, że było i jest Polsce potrzebne.

W pierwszym dziesiątku lat dwudziestego wieku Naroacute;d polski, jako całość, instynktownie zrozumiał w swych gronach kierowniczych, że nadchodzi chwila, ktoacute;ra go postawi znowu jako samodzielny, ważny czynnik życia politycznego Europy. Że chwila odzyskania niepodległości jest bliska.

W oczekiwaniu tej chwili mobilizował Naroacute;d niejako podświadomie wszystkie swoje siły fizyczne i duchowe. Umacniał organizację polityczną, rozwijał niesłychanie bogatą działalność kulturalną i gospodarczą, tworzył kadry przyszłej armii, budował oświatę.

Leżało jeszcze przed Narodem jedno pole działania -nbsp;pole reformy obyczajoacute;w, przebudowy charakteru narodowego.nbsp;Nadchodzące czasy twarde i krwawe, wymagały już nie miękkiego typu intelektualisty, ale mocnego typu żołnierza, sprawnego fizycznie, zdolnego umysłowo, umiejącego słuchać i dowodzić.

Nie posiadając ciągłej tradycji wojskowej, trzeba się było cofnąć wstecz. Jedni opierali się na żywych wspomnieniach powstańczych, inni cofnęli się jeszcze dalej -nbsp;do czasoacute;w potęgi dawnej Rzeczypospolitej. Ci odnaleźli typ żołnierza chrześcijańskiego -nbsp;harcerza.

Odkrycie było opatrznościowe. Połączyło w jednym ideale twarde cnoty żołnierskie z oddaniem się w służbę Dobru. Roacute;wnoważyło niejako surowość typu żołnierskiego z chrześcijańskim oddaniem się każdemu potrzebującemu. Co więcej, wszystkie niebezpieczeństwa moralne i pokusy żołnierskiego życia odsuwało przez młodzieńczy, prosty, konsekwentny idealizm i bezkompromisową moralność, ktoacute;ra gardziła użyciem, a podobała sobie w panowaniu nad popędami. Zbieg okoliczności sprawił, że form dla ruchu powstającego, dostarczył powstały w tym czasie angielski ruch skautowy... więcej w książce!"

Książka "Przywrócić Pamięć. Harcerstwo. Zarys podstaw ideowych i organizacji. Próby"
Stanisław Sedlaczek