Harcerstwo skauting a wychowanie człowieka - Edward Muszalski

Harcerstwo skauting a wychowanie człowieka

Autor: Edward Muszalski

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Data wydania: 2014-07-01

Seria wydawnicza bdquo;Przywroacute;cić Pamięćrdquo; ma przybliżyć wspoacute;łczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twoacute;rcoacute;w rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911ndash;1939.

Harcerstwo (skauting) jest niezwykle ważnym zjawiskiem, i w naszym życiu narodowym, w zagadnieniu naszego niepodległego bytu może być czynnikiem nieomal decydującym.

Wielkie zagadnienie wychowania, zagadnienie wytworzenia nowego, lepszego typu człowieka, urobienia dobrych członkoacute;w społeczeństwa, dobrych członkoacute;w narodu jest wiecznie aktualne, a w naszych warunkach tymbardziej budzić musi czujną roztropność. Wychowanie pojmować można w roacute;żny sposoacute;b, sądzę, że sprowadza się ono do urobienia całokształtu człowieka i Polaka.

Kultura miasta wypacza zwykle naturę człowieka, jest przyczyną zwyrodnienia. Nadmiar życia sztucznego, dalej nadużycia wszelkiego rodzaju, wstrętne wdychanie kurzu, pyłu, dymu, brak naturalnego ruchu i szerszego na świat widoku mdash; to przeogromne czynniki obniżające sprawność jednostek i społeczeństwa, stopniowego niszczenia całej wielkości i piękna Życia, to mdash; karlenie.
Trzeba z nim walczyć.
Urobienie człowieka i Polaka oraz, jako dodatkowy motyw, walka z fałszywą kulturą miejską stanowić musi punkt wyjścia do rozważań nad wychowaniem narodowym.

Książka "Harcerstwo skauting a wychowanie człowieka"
Edward Muszalski