Harcerstwo niepodległe - Edward Muszalski

Autor: Edward Muszalski

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Data wydania: 2014-07-01

Seria wydawnicza bdquo;Przywroacute;cić Pamięćrdquo; ma przybliżyć wspoacute;łczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twoacute;rcoacute;w rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911ndash;1939.

W Listopadzie 1918 roku, w chwili przełomowej, każdemu harcerzowi nasuwa się pytanie, co dalej być powinno z harcerstwem?

Życie wykazało, że drużyny mimo ciężkich chwil wojny bolszewickiej, jak zwłaszcza w lipcu 1920, istnieją i rozwijają się w dalszym ciągu, następuje zespolenie organizacji harcerskich całej Polski; stopniowo tworzą się nowe formy organizacyjne przyszłej pracy. Robota organizacyjno-formalnego ustalenia się harcerstwa w znacznej mierze dokonywa się. I gdy na wszelkich zjazdach dyskusje w tym względzie ścichają, lub uderzają na szczegoacute;liki, na plan pierwszy wysuwa się sprawa podstawowa mdash; kierunek i treść pracy.

Czy harcerstwo spełniło swe zadanie z chwilą przejścia do niepodległości? Mawiano dość często, że choćby go nie wykonało, to dalej po ustaleniu niepodległego bytu może nastąpić już tylko ruina idei i sypanie się w gruzy całości harcerstwa. A jednak młodzież garnie się do organizacji i ta zyskuje na znaczeniu. Nie można działać bez programu i organizacja harcerska nie może się rozwijać bez wytycznych na przyszłość. Harcerstwo, jak zresztą szereg prądoacute;w społecznych dzisiaj, stoi wobec potrzeby twoacute;rczej, drogę wskazującej myśli.

Książka "Harcerstwo niepodległe"
Edward Muszalski