Fundacje i stowarzyszenia - Barański Robert, Olejniczak Anna

EAN: 9788325566999
Oprawa: Miękka
Data wydania: 2014
Dnia 18 lipca 2014 r. weszła w życie ustawa z 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, która znosi obowiązek występowania do władz o zgodę na zbiórkę publiczną. Zgodnie z nowymi przepisami zbiórka publiczna będzie mogła zostać przeprowadzona tylko po jej zgłoszeniu przez organizatora zbiórki i zamieszczeniu informacji o zgłoszeniu przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych (zbiórki.gov.pl).Dokładne wzory dokumentów dotyczących zgłoszenia zbiórki publicznej, sprawozdania z przeprowadzonej zbiórki oraz sprawozdania ze sposobu rozdysponowania zebranych ofiar określa Rozporządzenie Ministra Administracji I Cyfryzacji z 9 czerwca 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących zbiórek publicznych.

W związku z tym w publikacji przedstawiamy:
  Wzór zgłoszenia zbiórki publicznej
  Wzór sprawozdania z przeprowadzonej zbiórki publicznej
  Wzór sprawozdania rozdysponowania zebranych ofiar

Nowelizacja z 24 stycznia 2014 r. dotycząca ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wprowadza nowe zasady dotyczące prowadzenia kampanii 1%. Nowy akt prawny m.in. zmienia zasady zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o numerze rachunku bankowego właściwego do przekazania środków z 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych, modyfikuje sposób prowadzenia przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego, określa na nowo katalog okoliczności, w których naczelnik urzędu skarbowego będzie odstępować od przekazania 1 % podatku na rzecz OPP. Powyższa nowelizacja wprowadza również regulację, która zmienia zasady realizacji zadań publicznych zleconych w tzw. trybach pozakonkursowych, gdzie stosowane będą przepisy dotyczące: rozpatrywania ofert przez administrację publiczną, zawierania umów, kontroli i oceny realizacji zadania oraz sprawozdania z wykonania zadania.

Książka jest praktycznym poradnikiem, który zawiera m.in.:
  39 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
  Ponad 20 wzorów dokumentów

Duży akcent w książce położony jest na pozyskiwanie przez fundacje i stowarzyszenia źródeł finansowania zewnętrznego. W związku z tym przedstawiamy programy dotacyjne, granty, dofinansowania z UE, relacje ze sponsorami i związane z tym wzory dokumentów np.:
  Lista kontrolna do sprawdzenia zgodności wniosku o dofinansowanie z zasadą równości szans kobiet i mężczyzn,
  Opis propozycji projektu ubiegającego się o finansowe wsparcie programu dotacyjnego Komisji Europejskiej,
  Umowa sponsoringu.

Książka "Fundacje i stowarzyszenia"
Barański Robert, Olejniczak Anna