Edukacja w wolności - Bogusław Śliwerski; Wiesława Śliwerska

Autor: Bogusław Śliwerski; Wiesława Śliwerska

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Data wydania: 2008-05-01
Bogusław Śliwerski (ur. 4 sierpnia 1954 w Łodzi), pedagog polski, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi.

Ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Łodzkim (1977), następnie podjął pracę na tej uczelni. W 1985 obronił doktorat (na podstawie pracy Metodologiczne aspekty naukowych dociekań nad samowychowaniem), w 1993 na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał habilitację (praca Przekraczanie granic wychowania. Od "pedagogiki dziecka" do antypedagogiki). W listopadzie 1999 został mianowany profesorem nauk humanistycznych. Na Uniwersytecie Łódzkim pełni funkcje kierownika Zakładu Teorii Wychowania (od 1994) oraz kierownika Katedry Teorii Wychowania (od 2000). We wrześniu 2004 został rektorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi.

W latach 2002-2004 był członkiem Państwowej Komisji Akredytacyjnej; jest wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego (od 2005). Wchodzi w skład Rad Naukowych kilku czasopism pedagogicznych, m.in. "Jahrbuch für Bildungs-und Erziehungsphilosophie", "The New Educational Review", "Rocznika Pedagogicznego". Otrzymał kilka nagród Ministra Edukacji Narodowej za publikacje naukowe. Działał w harcerstwie, był m.in. członkiem Rady Naczelnej ZHP, został odznaczony Krzyżem Za Zasługi dla ZHP.

Książka "Edukacja w wolności"
Bogusław Śliwerski; Wiesława Śliwerska