Drogowskaz harcerski - Stanisław Sedlaczek

Drogowskaz harcerski

4.00 Oceń książkę!

Autor: Stanisław Sedlaczek

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
ISBN: 9788378505860
EAN:
Format: 120 x 170
Oprawa: twarda
Stron: 244
Data wydania: 2014-09-22
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
18.99
książka
27.47zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h


Nasz drogowskaz...
Książeczka jest odpowiednikiem Baden-Powellowskich "Pierwszych kroków w skautostwie", na których wzorował się także Małkowski, wydając pod tym właśnie tytułem mały podręcznik dla początkujących skautów polskich w Ameryce. Materjały czerpaliśmy nieraz z różnych źródeł, jednakże ujęcie całości jest oryginalne, w szczególności oryginalne jest położenie nacisku na stronę ideową i związane z tem stosunkowo obszerne potraktowanie dziejów i organizacji harcerstwa. Chcieliśmy przez takie ujęcie podkreślić, że technika skautowa, która najbardziej pociąga młodych do harcerstwa, sama jednak harcerstwa nie stanowi, przeciwnie, harcerz ćwiczy się "technicznie", aby móc jaknajlepiej dążyć ku celom ideowym. "Drogowskazem" nazwaliśmy książeczkę, bo chce ona wskazać harcerzowi i harcerce owe "pierwsze kroki" na harcerskiej drodze. Jak drogowskaz, prosty słup z strzałą, skromna - wskazuje jeno zasadniczy kierunek: w górę. St. S.

W tem II wydaniu dokonaliśmy szeregu uzupełnień i zmian, niektórych na życzenie Harcerskiego Biura Wydawniczego. Skorowidz treści znajduje się na końcu książki.

Zasady harcerskie wskazują jak żyje, do czego dąży i jak postępuje prawdziwy harcerz i prawdziwa harcerka. Nie ten przecież jest harcerzem, kto włoży na siebie mundur harcerski i ozdobi go harcerskiemi oznakami, kto "harcuje" na wycieczkach i ćwiczeniach, obozuje, tropi, podchodzi, sygnalizuje, żegluje, zdobywa odznaki sportowe i strzeleckie. To wszystko można robić, nie będąc harcerzem.

Harcerzem staje się dopiero ten, kto postanawia sobie żyć według zasad harcerskich i kto pracuje nad sobą, aby Prawo Harcerskie stosować w całem swojem życiu.

Prawo i zawołanie nasze "Czuwaj" mówią nam, czego trzeba chcieć i co trzeba robić, aby stać się harcerzem; przyrzeczenie stwierdza, że przyjmujemy zasady harcerskie za swoje i wzmacnia nas w naszem postanowieniu harcerskiego życia.

Książka "Drogowskaz harcerski"
Stanisław Sedlaczek