Zasada podziału władzy w systemie instytucjonalnym Unii Europejskiej - Monika Poboży

Zasada podziału władzy w systemie instytucjonalnym Unii Europejskiej

4.00 Oceń książkę!

Autor: Monika Poboży

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR
ISBN: 9788375455564
EAN:
Format: ...
Oprawa: twarda
Stron: 300
Data wydania: 2015-01-24
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
37.99
książka
47.97zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Instytucje mają znaczenie - zasadnicze dla procesu politycznego i w dużym stopniu - dla jego efektu. Warunkują działania polityczne, kształtują stanowiska innych uczestnikoacute;w, wpływają na podjęte decyzje. To proste credo instytucjonalizmu stało się punktem wyjścia dla rozważań podjętych w niniejszej książce.

Szczegoacute;lnie interesującym projektem instytucjonalnym jest Unia Europejska (UE). Charakteryzuje ją znaczny stopień instytucjonalizacji wspoacute;łpracy między państwami członkowskimi oraz istotna rola instytucji unijnych w procesie integracji europejskiej. W pracy podjęto proacute;bę analizy Unii - unsettled polity z punktu widzenia reguły porządkującej funkcjonowanie instytucji państwowych - klasycznej konstytucyjnej zasady podziału władzy. Uzasadnieniem zastosowania tej zasady do systemu instytucjonalnego UE jest rozwoacute;j, polityzacja i demokratyzacja Unii oraz zmiana instytucjonalna, jaka dokonała się na poziomie unijnym i ktoacute;rej efektem jest wzmocnienie kompetencyjne oraz autonomizacja instytucji unijnych.

Traktat lizboński wyraźnie wprowadził do Traktatu o Unii Europejskiej znane teorii troacute;jpodziału pojęcie funkcji prawodawczej i wykonawczej oraz przyporządkował te funkcje odrębnym instytucjom, co dodatkowo każe postawić pytanie o funkcjonowanie zasady podziału władzy w UE. Proacute;by jej odniesienia do Unii Europejskiej muszą się wiązać nie tylko z analizą systemu instytucjonalnego i kompetencyjnego UE, ale także szerszą refleksją na temat zjawiska władzy, jej wspoacute;łczesnych przejawoacute;w, możliwości jej transferu na poziomie ponadnarodowym, a także przydatności teorii podziału władzy dla nowoczesnych form ustrojowych.

Problemom tym poświęcona jest prezentowana publikacja.

Książka "Zasada podziału władzy w systemie instytucjonalnym Unii Europejskiej"
Monika Poboży