"Czy możliwe jest uprawianie filozofii bez oglądania się na naukę?nbsp;Teoretycznie, tak. Będzie to jednak filozofia utykająca, zubożona, programowo obojętna na badanie filozoficznych aspektoacute;w nowych odkryć pasjonujących umysły wspoacute;łczesnych. Teoretycznie jest możliwe także uprawianie nauki połączone z zupełną obojętnością na wszelką filozofię, nawet filozofię nauki. Wiara w intuicję czy praktykowanie metody proacute;b i błędoacute;w może być wtedy praktyczną namiastką filozofii. Właściwie pojęta filozofia nie ma jednak na celu zabijania intuicji przyrodnika, lecz twoacute;rcze inspirowanie nowych zagadnień.
Zbioacute;r artykułoacute;w i esejoacute;w składających się na tę książkę powstał nie tyle z metodologicznych analiz, co raczej z codziennej praktyki autoroacute;w zmuszonych przez charakter swych zajęć do przebywania w kręgu zagadnień i filozofii, i nauk przyrodniczych, zwłaszcza tzw. kosmoogii relatywistycznej. Książka ta jest wynikiem kilkuletniej pracy i wspoacute;łpracy autoroacute;w. Wprawdzie każdy z nas ponosi wyłączną odpowiedzialność za to, co napisał, sądzimy jednak, że jesteśmy zasadniczo zgodni zaroacute;wno w stawianiu problemoacute;w, jak i w sposobie ich rozwiązywania." -nbsp;fragment Wstępu
Michał Heller -nbsp;uczony, kosmolog, filozof i teolog. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Templetona. Autor kilkudziesięciu książek, m.in. Granice nauki (CCPress 2014), Filozofia kosmologii (CCPress 2013), Boacute;g i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (CCPress 2013), Wszechświat -nbsp;Maszyna czy Myśl? (wspoacute;lnie z Joacute;zefem Życińskim, CCPress 2014).
Joacute;zef Życiński (1948-2011) - filozof, teolog, biskup rzymskokatolicki, metropolita lubelski. Autor ponad 50 książek i setek artykułoacute;w. Nakładem Wydawnictwa Copernicus Center Press ukazały się: Świat matematyki i jej materialnych cieni (2011), Struktura rewolucji metanaukowej. Studium rozwoju wspoacute;łczesnej nauki (2013) oraz Transcendencja i naturalizm (2014).
Książka "Wszechświat i filozofia"
Józef Życiński; Michał Heller