Szkarłatna wdowa - Graham Masterton

Autor: Graham Masterton

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015-10-28

Szkarłatna wdowa to powieść łącząca w sobie elementy horroru, kryminału oraz powieści detektywistycznej i historycznej, w ktoacute;rej w rolę detektywa wciela się Beatrice ndash; młoda kobieta, będąca żoną pastora i coacute;rką aptekarza z XVIII-wiecznego Londynu. Jak moacute;wi sam autor Szkarłatna Wdowa to XVIII-wieczne CSI ndash; Crime Scene Investigation.

W odmalowanym przez Mastertona w iście dickensowskim stylu Londynie, dorasta Beatrice Bannister, coacute;rka Clementa ndash; aptekarza, eksperymentatora i alchemika, ktoacute;ry swą ogromną wiedzę stara się przekazać swojemu jedynemu dziecku. Osierocona przez matkę dziewczyna już jako nastolatka dźwiga ciężar prowadzenia apteki i wytwarzania lekoacute;w, jednocześnie zgłębiając tajniki alchemii i wspierając ze wszystkich sił popadającego po śmierci żony w alkoholizm ojca. Wkroacute;tce jednak zostaje sama. Szczęście uśmiecha się do niej, gdy poznaje Francisa ndash; młodego protestanckiego duchownego w ktoacute;rym zakochuje się z wzajemnością. Pastor zostaje jednak skierowany do pełnienia posługi kapłańskiej w Stanach Zjednoczonych. Młodzi małżonkowie opuszczają więc stary kontynent i wyjeżdżają do Ameryki. Ich spokoacute;j zostaje zmącony, gdy okazuje się, że w osadzie Suttoon w New Hampshire, gdzie zamieszkali, zostaje popełniona seria przestępstw. Członkowie lokalnej społeczności uważają to za dzieło szatana, ktoacute;ry nie chce, by chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się w jego kroacute;lestwie.

W Nowym Świecie pielgrzymi tłumaczą wszelkie zdarzenia, w tym choroby, wypadki i nieszczęścia, wolą Bożą lub działaniem Szatana. Są jednak tacy, ktoacute;rzy dopatrują się w tym ludzkiej ręki, a właściwie czarnej magii. Wizja palonych na stosie czarownic staje się realna. Beatrice podejrzewa jednak, że ktoś celowo sieje strach wśroacute;d mieszkańcoacute;w. By odkryć, jak to się dzieje, że kolejni ludzie są zatruwani, porażani prądem i uśmiercani na przeroacute;żne, wyszukane sposoby, ktoacute;re uważane są za robotę diabla ndash; musi wykorzystać wiedzę, ktoacute;rą przekazał jej ojciec.

Książka "Szkarłatna wdowa"
Graham Masterton