Podczas opracowywania niniejszego przewodnika przyświecała nam myśl stworzenia książki przede wszystkim praktycznej - niewielkiej objętościowo, której turysta wędrujący po górach nie zawaha się włożyć do plecaka i używać na trasie, a jednocześnie pomocnej przy planowaniu wycieczki, użytecznej w trakcie jej trwania i dostarczającej podstawowych informacji o regionie - jego przyrodzie, dziedzictwie kulturowym i miejscach najbardziej wartych odwiedzenia. Stąd specyficzna forma i układ naszego przewodnika.
Zasadniczą część stanowią opisy tras - propozycje wycieczek o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności - zarówno tras spacerowych, jak i bardziej wymagających całodziennych górskich wypraw. Trasy przebiegają przez najciekawsze tereny regionu - wielokrotnie przemierzając góry, chcemy skierować Cię, Czytelniku, w miejsca sprawdzone, niejednokrotnie "obowiązkowe punkty", które trzeba zobaczyć, aby naprawdę móc nazwać się prawdziwym turystą. Ale proponujemy także zakątki mniej znane, często z dala od znakowanych szlaków - te oczarowały nas na tyle, że chcemy się z Tobą nimi "podzielić".
Propozycje tras prezentujemy w układzie zgodnym z kryterium geograficznym - oddzielnie dla poszczególnych grup górskich Sudetów. Opisujemy punkty istotne dla przebiegu wycieczki - strome podejścia, węzły szlaków, miejsca mylnie oznakowane lub trudne topograficznie. Z boku tekstu prowadzona jest oś czasowa z sumarycznymi czasami przejścia poszczególnych odcinków trasy.Integralną częścią opisu każdej trasy jest jej profil wysokościowy i schematyczna mapka. Profil jest narysowany z dużym przewyższeniem - tzn. oś wysokości jest nieproporcjonalnie duża w porównaniu z poziomą osią odległości. Dzięki temu profile są bardziej wyraziste - należy jednak pamiętać, że nie oddają rzeczywistych nachyleń stoków - faktycznie teren jest dużo "łagodniejszy". Na następnych stronach Czytelnik znajdzie szczegółowe wyjaśnienie wszystkich elementów profilu i opisu trasy.
Na końcu książki zebraliśmy najważniejsze informacje praktyczne dotyczące komunikacji i noclegów. W ostatniej części przewodnika podajemy podstawowe wiadomości krajoznawcze na temat regionu, jego przyrody, historii i zabytków oraz krótkie opisy najważniejszych miejscowości, przez które przebiegają opisane trasy.
Paweł Klimek - przewodnik beskidzki związany z SKPG w Krakowie, dwukrotnie prowadził kursy przewodnickie, od kilku lat regularnie prowadzi wykłady dla przyszłych przewodników. Góry są jego prawdziwą pasją - każdą wolną chwilę stara się wykorzystać do poznawania i odkrywania ich uroków i tajemnic. Od kilku lat współpracuje z Wydawnictwem Bezdroża, m.in. przy przewodnikach Czechy i Słowacja, do których napisał "górskie" rozdziały. Jest współtwórcą koncepcji "Serii z falą" -dagował przewodniki narciarskie, tom Bieszczady i Beskid Niski, a także części tomów Beskid Śląski, Beskid Żywiecki i Beskid Mały, Beskid Makowski są jego autorstwa. Polskie góry wielokrotnie przemierzył pieszo z plecakiem - proponuje więc tylko naprawdę ciekawe trasy. Drugą jego pasją jest fotografia: Dzięki niej odkryłem, że każde miejsce ma dziesiątki wcieleń - zależnie od pory roku, dnia, pogody. W górach zawsze jest coś, co sprawia, że przystajemy na chwilę zdumieni i zadumani - choćbyśmy już znal je na wylot i bywali dziesiątki razy. Dlatego zawsze warto chodzić po górach.
Krzysztof Rostek- przewodnik sudecki od 2002 r., związany ze Studenckim Kołem Przewodników Sudeckich we Wrocławiu (prezes od 2005 r.). Od kilku lat prowadzi kursy przewodników sudeckich (jak na razie ze 100% skutecznością). Większość wolnego czasu spędza w górach (najczęściej w ulubionych Górach Izerskich) wędrując nie tylko po Sudetach polskich i czeskich ale także po Beskidach oraz trekingowo po Alpach, Karpatach rumuńskich, Pirenejach. Pasjonat kolei (szczególnie na terenach górskich) oraz wszystkiego, co z nią związane. Oprócz turystyki górskiej zajmuje się fotografią i żeglarstwem.
Książka "Sudety. Przewodniki górskie"
Paweł Klimek, Krzysztof Rostek