Spektakle masowej śmierci - John Aberth

Autor: John Aberth

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-06-06
John Aberth w książce "Spektakle masowej śmierci" opisał historię najgroźniejszych chorób zakaźnych nękających ludzkość od samego początku. Swoją analizę autor przedstawił w szerszym kontekście historycznym i społecznym. Naszych praojców trapiły te same przypadłości co ich człekokształtnych przodków, ale chorób przybywało wraz rozwojem cywilizacji. Zmiana trybu życia na osiadły spowodowała pojawienie się prawdziwych epidemii. Większe skupiska ludzkie, tworzenie stałych zbiorników wodnych i gromadzenie dużej ilości odpadów- to wszystko sprzyjało rozwojowi bakterii oraz wirusów.

W "Spektaklach masowej śmierci" przeczytamy o średniowiecznych zarazach i wyginięciu amerykańskich Indian, odkrywaniu przyczyn pojawiania się dręczących ludzi chorób i leków na nie. John Aberth z ogromną wiedzą i pasją pisze o roli, jaką plagi odegrały w historii świata, i o różnych reakcjach ludzi wobec cierpienia - panice, brutalności, okrucieństwie, ale też odwadze i heroizmie.

Dżuma, ospa, gruźlica, cholera, grypa, AIDS... Te słowa budzą w nas strach. Skąd się wzięły te choroby? W jaki sposób i kiedy przybrały rozmiary epidemii? Jak ludzie próbowali sobie z nimi poradzić? Co zmieniły w losach świata? Niezwykła opowieść o najstraszniejszych plagach chorobowych w dziejach i ich roli w historii. Epidemia hartuje społeczeństwo, poddając je próbom, w których może ono ponieść klęskę lub zatriumfować. W przypadku plag nie ma mowy o jakiejkolwiek płaszczyźnie porozumienia. Są one sprawdzianem dla cywilizacji - pisze autor.

Książka "Spektakle masowej śmierci"
John Aberth