Scilab w przykładach - Andrzej Brozi

Scilab w przykładach

4.00 Oceń książkę!

Autor: Andrzej Brozi

Wydawnictwo: NAKOM
ISBN: 8389529262
EAN:
Format: 160 x 230
Oprawa: miękka
Stron: 259
Data wydania: 2007-02-20
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
36.99
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Scilab jest bardzo rozbudowanym programem przeznaczonym do obliczeń numerycznych. Jego popularność szybko wzrasta z powodu ogromnych możliwości obliczeniowych, niewiele ustępujących Matlabowi.
Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że jest to program *darmowy* - zatem całkowicie legalnie możemy nie tylko wykorzystywać go w domu, szkole czy w pracy, ale również nie ponosząc kosztów zakupu licencji rozbudować pracownię szkolną/studencką o kolejnych kilka komputerów, zadać uczniom/studentom pracę domową czy wreszcie "zabrać pracę do domu".
Scilab działa w sposób analogiczny jak Matlab (i tak samo jak on operuje głównie na wektorach i macierzach).
Jego efektywne wykorzystanie (tak jak i innych tego typu programów) wymaga opanowania zasad macierzowego zapisu wyrażeń.
Wysiłek w to włożony będzie szybko procentować - przede wszystkim ze względu na możliwość bardzo łatwego wykorzystywania wbudowanych w program profesjonalnie opracowanych procedur numerycznych.
Wprawdzie "filozofia" wykorzystywania Scilaba i Matlaba jest praktycznie identyczna, to jednak istniejące różnice w składni poleceń obu programów mogą powodować wystąpienie trudnych do znalezienia błędów (szczególnie dla użytkownika początkującego) - stąd potrzeba napisania podręcznika opisującego konkretnie ten program.

Książka Scilab w przykładach powstała z myślą przede wszystkim o studentach kierunków technicznych, którzy na zajęciach z metod numerycznych po raz pierwszy stykają się z tym programem.

Ze względu na swoją konstrukcję może być także przydatna dla wszystkich osób, które chcą przeprowadzać obliczenia numeryczne, bez konieczności samodzielnego programowania algorytmów.
Przedstawione w książce przykłady nie wymagają zaawansowanej wiedzy matematycznej - już uczeń liceum ogólnokształcącego powinien je bez problemu zrozumieć.

Początkujący użytkownik Scilaba znajdzie tu szczegółowe informacje na temat instalacji i uruchamiania programu, podstawowych zasad działania i tworzenia modelu numerycznego oraz prezentacji jego wyników.

Zaawansowany użytkownik pogłębi wiedzę na temat np. modyfikowania obiektów graficznych nowego typu, zasad deklarowania funkcji, wykorzystywania procedury "ode", które w plikach pomocy wyjaśniane są często zbyt lakonicznie.
Książka zawiera również spis najważniejszych poleceń Scilaba wraz z opisem ich działania i przykładowymi wynikami.

Książka "Scilab w przykładach"
Andrzej Brozi