Przywrócić Pamięć. Przysposobienie wojskowe w harcerstwie - Adolf Heidrich

Autor: Adolf Heidrich

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Data wydania: 2015-05-06

Seria wydawnicza "Przywroacute;cić Pamięć" ma przybliżyć wspoacute;łczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twoacute;rcoacute;w rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911ndash;1939.

Reprint wydania z 1926 r.: Przysposobienie wojskowe w harcerstwie.

W 1925 roku hm. Adolf Heidrich otrzymał urlop na czas pełnienia służby wojskowej, ktoacute;ry wykorzystał do przygotowania rozwiązań pozwalających na prowadzenie przysposobienia wojskowego w harcerstwie zgodnie z harcerską metodyką. Po powrocie z wojska z ramienia Głoacute;wnej Kwatery Męskiej odpowiadał za sprawy wychowawcze i wyszkolenia harcerskiego podczas centralnego obozu przysposobienia wojskowego w Terle w dniach 10 lipcandash;20 sierpnia 1926 roku. Przeszkolono woacute;wczas 250 uczestnikoacute;w.

Heidrich pisał w raporcie poobozowym: "Od szeregu lat pragnęliśmy, ażeby taki oboacute;z doszedł do skutku". A we wniosshy;kach stwierdzał: "Kierownictwo obozu pw powinno być wyłącznie harcerskie. Wskazane jest, ażeby instruktorami byli oficerowie ndash; byli harcerze lub przyjaciele harcerstwa znający harcerski system wychowawczy albo też harcerze oficerowie i podoficerowie rezerwy".).

Podsumowaniem aktywności Heidricha było określenie i uporządkowanie zasad wspoacute;łpracy z wojskiem i szkolenia harcerzy i instruktoroacute;w w ramach przysposobienia wojskowego, ktoacute;re przypominamy w formie reprintu autorskiej broszury, poprzedzonego jego artykułem opublikowanym w miesięczniku "Harcmistrz".

Książka "Przywrócić Pamięć. Przysposobienie wojskowe w harcerstwie"
Adolf Heidrich