Przywrócić Pamięć. O drogę harcerstwa - Kazimierz Grochowski

Autor: Kazimierz Grochowski

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Data wydania: 2015-05-06

Seria wydawnicza "Przywroacute;cić Pamięć" ma przybliżyć wspoacute;łczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twoacute;rcoacute;w rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911ndash;1939.

Reprint wydania z 1924 r.: O drogę harcerstwa.

"Od lat paru patrząc zblizka na pracę harcerską widzę, że przeżywa ona w chwili obecnej dość ostry kryzys. Znam jego przyczynę. Każda organizacja przechodzi roacute;żne fazy swego rozwoju -nbsp;słabnie, to znowu wzmacnia się -nbsp;rozwija.

W chwili obecnej jednak kryzys w Harcerstwie ma głębsze podłoże, jest prawie powszechny i chociaż w przejawach swoich postępuje powoli i nie gwałtownie, ma jednakże oznaki niepokojące.nbsp;Wynikł on z racji wyczerpania się Harcerstwa, z niemożności podołania trudnościom. Harcerstwo przeciwstawić Życiu dziś może tylko Ideologję, a traci swą wartość jako System i Organizacja.

Sądzę, że Harcerstwu oddam usługę, objektywnie przedstawiając stan jego -nbsp;co skłoni je może do wejścia na drogę zdobywania dla siebie godności i praw należnych, oraz skieruje wysiłki do stworzenia większej siły organizacyjnej; Społeczeństwu oddam też usługę, dając mu poznać stan Harcerstwa i pobudzając go do szczerej pomocy Harcerstwu pozostającemu pod Jego opieką.

W przedstawieniu materjału pozwalam sobie być swobodnym i niezależnym, wiedząc, że w stosunkach "oficjalnych" Harcerstwa ze Społeczeństwem tego właśnie jest trochę mało." -nbsp;Grochowski Kazimierz

Książka "Przywrócić Pamięć. O drogę harcerstwa"
Kazimierz Grochowski