Seria wydawnicza "Przywroacute;cić Pamięć" ma przybliżyć wspoacute;łczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twoacute;rcoacute;w rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911ndash;1939.
Reprint wydania z 1935 r.: Krąg starszoharcerski.
"Spoglądając na statystykę, obejmującą rozwoacute;j Związku Harcerstwa Polskiego w ostatnich kilku latach, widzimy, że zwiększają się liczebnie wszystkie człony naszej Organizacji, a wśroacute;d nich i starsze harcerstwo. Aby wzrost jego na zdrowych był oparty podstawach i aby ilości stale odpowiadała jakość, władze starszoharcerskie przedsięwzięły szereg środkoacute;w, wiodących ku pogłębieniu ruchu i wzbogaceniu go w nowe wartości. Jednym z nich jest przygotowanie Bibljoteki Starszoharcerskiej, przeznaczonej do użytku działaczy na niwie naszych zrzeszeń. Jako pierwsze z wydawnictw ukazuje się niniejsza książeczka: Krąg Starszoharcerski.
W tem miejscu autor poczuwa się do obowiązku zwierzenia się czytelnikowi, jaka była geneza tej książeczki. Projekt napisania broszurki, ktoacute;raby zawierała wskazania organizacyjne, metodyczne i programowe, narodził się woacute;wczas, gdy będąc kierownikiem Gromady Starszoharcerskiej im. płk. T. T. Jeża-Miłkowskiego w Warszawie) należycie uświadomiłem sobie, że ogromnie roacute;żniąc się od innych zespołoacute;w starszoharcerskich, oryginalność swą zawdzięcza ona stosowaniu przez siebie odmiennych naogoacute;ł form i sposoboacute;w pracy, niż te, jakie spotyka się gdzieindziej,nbsp;i gdy przyszedłem do przekonania, że formy te i sposoby istotnie muszą być niezłe, skoro dzięki nim Gromada trzyma się całkiem dobrze, a członkowie okazują niezwykłe wprost do niej przywiązanie.
Początkowe zamiary co do opublikowania dorobku na tem polu Gromady zaczęły niebawem utrwalać się, a to wskutek otrzymywanych zewsząd przezemnie moich pomocnikoacute;w coraz częstszych zapytań, odnoszących się do tego, jak nam idzie robota i jak radzimy sobie w roacute;żnych sprawach."
Książka "Przywrócić Pamięć. Krąg Starszoharcerski"
Tomasz Piskorski