Przywrócić Pamięć. Jak zawiązać pracę Harcerską. Dla wszystkich, którym nie jest obojętny rozwój harcerstwa - Tadeusz Skotnicki

Przywrócić Pamięć. Jak zawiązać pracę Harcerską. Dla wszystkich, którym nie jest obojętny rozwój harcerstwa

4.00 Oceń książkę!

Autor: Tadeusz Skotnicki

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
ISBN: 9788378507420
EAN:
Format: 120 x 170
Oprawa: twarda
Stron: 44
Data wydania: 2015-04-03
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
16.99
książka
19.97zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Seria wydawnicza "Przywroacute;cić Pamięć" ma przybliżyć wspoacute;łczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twoacute;rcoacute;w rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1939.

Reprint wydania z 1917 r.: Jak zawiązać pracę Harcerską.

Harcerstwo jest to ruch wychowawczy, skierowany ku zwalczaniu egoizmu i niedołęstwa, zaprawianiu młodzieży do służby obywatelskiej, zapomocą rozwoju tężyzny fizycznej, kształcenia charakteru i pogłębiania uczuć narodowych.

Żadna praca społeczna nie będzie miała w sobie trwałości, jeżeli nie oprze się na fundamentach organizacji. Szczegoacute;lnie w związkach młodzieży kierownicy muszą wiedzieć jak się wziąć do rzeczy i starannie przygotować się przed zawiązaniem pracy, bo inaczej zacznie się psuć i wkroacute;tce ogarnie ją uwiąd starczy.

Brak ludzi, ktoacute;rzyby mogli przyczynić się do rozpowszechnienia ruchu baden-powellowskiego na całej ziemi polskiej, skłania mnie do napisania powyższych wskazoacute;wek. Chodzi mi w nich o jasne i zwięzłe zebranie tego, co może ułatwić zawiązanie pracy harcerskiej. I choć mniemam, że każde ujęcie sposoboacute;w i form idei harcerstwa może być dobre, jeżeli będzie wytworem i wcieleniem jej zasad, uważam ujednostajnienie działania za wskazane.

Co do treści muszę przedewszystkim zaznaczyć, iż ograniczyłem się do ujęcia jedynie metody pracy "zastępu" harcerskiego, bo dopiero wtedy będzie można moacute;wić o formowaniu drużyn lub jeszcze większych jednostek organizacyjnych, kiedy najdrobniejsze grupki harcerzy potrafią wykazać czynem swą twoacute;rczą i pożyteczną działalność.

Zastęp jest podstawową jednostką ćwiczebną w harcach. Stanowi on społeczną grupę 6-12 roacute;wieśnikoacute;w, możliwie zżytych ze sobą i objętych wspoacute;lnymi ideałami. W normalnych warunkach zastęp należy do drużyny harcerskiej (kilka zastępoacute;w), ale może też istnieć samodzielnie, jeżeli w danym mieście lub wsi znajdzie się dorosły człowiek, ktoacute;ryby zajął się chłopcami, chcącymi zostać harcerzami, a pracy własnej dał metodę i dojrzały kierunek.

Zastępowy bowiem, ktoacute;ry jest dowoacute;dcą zastępu, jako roacute;wieśnik jego członkoacute;w nie może sprostać zadaniu wychowawcy i dlatego musi mieć starszego przyjaciela, ktoacute;ryby pomagał mu swoim doświadczeniem.
Ażeby jednak być dobrym harcmistrzem, trzeba być samemu harcerzem. Oficer, nie umiejący gruntownie musztry, nie miałby poważania wśroacute;d żołnierzy; a nawet technicy uczą się pracy prostego robotnika, ażeby umieć poacute;źniej poprawiać błędy. Jeżeli więc harcmistrz chce, ażeby chłopcy odnosili się do niego z zaufaniem i poddali się jego rozkazom, musi być im przykładem pod każdym względem.

Widać stąd, że rola harcmistrza jest niezwykle doniosła, a praca, ktoacute;rą podejmuje niełatwa.nbsp;Szczegoacute;lny nacisk należy położyć na "pierwsze kroki", ponieważ od sposobu zapoczątkowania pracy zależy zwykle jej poacute;źniejszy stan. Zaniedbanie i błędy, popełnione na początku, utrwalają się i coraz trudniej je wykorzenić.

Chcąc zapobiec tym błędom oddaję niniejszą książeczkę w ręce tych, ktoacute;rzy "wysłuchają proacute;śb łaknących ich pomocy, błagających poprostu o to, by dać oparcie ich dobrym instynktom, by dać im wskazoacute;wki, jak się wyrabiać na dzielne i ofiarne jednostki".

Książka "Przywrócić Pamięć. Jak zawiązać pracę Harcerską. Dla wszystkich, którym nie jest obojętny rozwój harcerstwa"
Tadeusz Skotnicki