Przełom - Queijo Jon

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2011
Ocaliły miliony ludzi.
Ulżyły im w cierpieniu, znacząco podnosząc jakość ich życia.
Doprowadziły do zasadniczych zmian w praktykach medycznych.
Zmieniły sposób, w jaki wszyscy postrzegamy otaczający nas świat.

Największe odkrycia w historii medycyny i stojący za nimi kolaż ludzkich historii i emocji.

Od fermentacji do pasteryzacji ? narodziny teorii zarazków.
Złamanie boskiego kodu ? odkrycie dziedziczenia, genetyki i DNA.
Wiele twarzy szaleństwa ? najwcześniejsze próby zrozumienia chorób psychicznych.
Od folkloru do współczesnej medycyny ? zaczątki zrozumienia i narodziny immunologii.

Te dziesięć odkryć w dziedzinie medycyny pozwoliło ocalić miliony istnień, zmieniając bezpowrotnie otaczającą nas rzeczywistość. Wielu z nas zapewne nawet nie wie, że zawdzięcza któremuś z nich życie. Na pewnym etapie uratowała nas zapewne jedna ze szczepionek. Albo antybiotyk. Albo zdjęcie rentgenowskie.
Jon Queijo opowiada niezwykłe historie stojące za tymi rewolucjami. Nie wszystkie zawdzięczamy bowiem uporowi i nieustępliwości jednostek, które nie poddawały się pomimo wielokrotnych porażek. Wiele z nich stanowiło rezultat zwykłego ślepego trafu, zakrawającego na interwencję sił wyższych. Przełom to fascynująca opowieść o lekarzach, naukowcach, pacjentach i zwykłych, szarych ludziach. Zawiera się w niejj szeroka gama emocji, od szoku i niedowierzania w momencie nagłego odkrycia głęboko skrywanego sekretu natury, do poczucia ulgi i radości z powodu wynalezienia nowego narzędzia, będącego w stanie oszczędzić chorym bólu lub uratować ich od pewnej śmierci.
Przede wszystkim jednak to książka o tym, jak człowiek w nowatorski i zaskakujący sposób dąży do poszerzania granic własnej wiedzy.

Książka "Przełom"
Queijo Jon