Projektowanie systemów informacyjnych na przykładzie zarządzania - Małgorzata Dolińska

Projektowanie systemów informacyjnych na przykładzie zarządzania

4.00 Oceń książkę!

Autor: Małgorzata Dolińska

Wydawnictwo: Placet
ISBN: 9788374880817
EAN:
Format: 145 x 205
Oprawa: miękka
Stron: 208
Data wydania: ...
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
22.99
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Od wielu lat, pod wpływem rewolucji informatycznej, zmienia się obraz współczesnej organizacji. Rozwój technologii informacyjnej (TI), a szczególnie globalnych sieci komputerowych (Internetu) zmienia tradycyjnie zorganizowane przedsiębiorstwa, o hierarchicznych strukturach funkcjonalnych, w organizacje wirtualne (OW). Globalne społeczeństwo wkracza w nową erę gdzie informacja, wiedza (informacje o dodanej wartości) stają się najważniejszymi zasobami organizacji ułatwiającymi jej osiąganie sukcesów.
Nie można unowocześniać działalności organizacji bez ewolucji jej systemu informacyjnego (SI). Wspomaga on działalność organizacji i decyduje o jakości procesów zarządzania. Budowany stopniowo i permanentnie unowocześniany umożliwia organizacji realizację założonych celów. Szczególną rolę SI w działalności przedsiębiorstw wyznacza:
1. Powstanie, rozwój i zastosowanie nowych technologii: telewizji kablowej, telefonii komórkowej, komputerów, Internetu, itp.
2. Tworzenie powiązań długookresowych między firmami oraz ich współpracownikami, dostawcami i klientami, zgodnie z zasadami marketingu partnerskiego.
3. Coraz szybsze zmiany w gospodarce, wzrost konkurencji.
4. Rozwój organizacji sieciowych, w tym wirtualnych.
5. Przejście od marketingu lokalnego przez narodowy do globalnego, związane z ekspansją geograficzną przedsiębiorstw.

W książce omówiono rozwój systemów informacyjnych organizacji. Scharakteryzowano bazy danych, systemy wspomagania decyzji, systemy eksperckie, komputerową integrację przedsiębiorstwa CIM (Computer Integrated Manufacturing), zastosowanie Internetu w działalności przedsiębiorstwa, w tym w zarządzaniu marketingiem, co stanowi istotę organizacji wirtualnej.
Zwrócono uwagę na istotę i cechy charakterystyczne funkcjonowania OW w sieci powiązań, ponieważ tworzy ona wiązkę procesów organizacyjnych i zmienia swój kształt, skład oraz wielkość w czasie, przystosowując swoją działalność dynamicznie do zmian otoczenia rynkowego oraz potrzeb i oczekiwań klientów.
Wiedza organizacji jest nabywana w ciągłym procesie uczenia się - gromadzona i uaktualniana w ludzkich umysłach oraz w odpowiednich SI, w tym w systemach eksperckich. Uczenie się umożliwia doskonalenie działalności organizacji w czasie oraz przynosi dodatkowe wartości jej klientom, przez spełnienie ich potrzeb, oczekiwań, preferencji oraz oferowanie dodatkowych usług.
W publikacji przedstawiono więc podejścia i koncepcje stosowane podczas projektowania SI tj. metodyki, metody strukturalne, obiektowe, społeczne oraz projektowanie SI zgodnie z koncepcją architektury. Zaprezentowano też konkretną koncepcję projektowania SI przedsiębiorstwa na bazie zaproponowanego modelu procesu organizacyjnego i sformułowanych dla niego zasad stosowania. Procesy organizacyjne to sekwencje czynności doprowadzające do przekształcenia wkładów do procesu w wyniki. W trakcie tego odbywa się przepływ informacji, obiektów fizycznych, zasobów i sterowania, które są opisywane wzdłuż niego w sieciowych strukturach zbiorów informacji. Procesy organizacyjne mogą przebiegać przez wiele funkcji zarządzania oraz być powiązane z otoczeniem rynkowym.

Książka "Projektowanie systemów informacyjnych na przykładzie zarządzania"
Małgorzata Dolińska