"Opracowanie obejmuje zbioacute;r biogramoacute;w profesoroacute;w Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego od momentu fundacji Kazimierzowskiej w 1364 roku i następnie odnowienia nauczania we wszechnicy w latach dziewięćdziesiątych XV wieku - aż po początki Kołłątajowskiej reformy Akademii w XVIII wieku.
Tom zawiera we wstępie wnikliwą analizę autorstwa Profesora Wacława Uruszczaka, obrazującą dzieje wszechnicy od skromnych jej początkoacute;w, ograniczonych do kształcenia bakałarzy filozofii, poprzez poacute;źniejszy dynamiczny rozwoacute;j dyscyplin prawnych (prawo kanoniczne, prawo rzymskie) oraz teologii. Autor opracowania podkreśla znaczenie raquo;złotego wieku wszechnicylaquo; w XV stuleciu, zaświadczonego powstaniem tzw. polskiej szkoły prawa narodoacute;w.
Z uwag wstępnych poprzedzających lekturę poszczegoacute;lnych biogramoacute;w profesoroacute;w prawa może się roacute;wnież czytelnik dowiedzieć o przebiegu kariery wykładowcy - jurysty, życiu jego kanonicznej wspoacute;lnoty zwanej Collegium luridicum, o uroczystościach wydziałowych, łączeniu obowiązkoacute;w dydaktycznych ze sprawowaniem funkcji w strukturach kościelnych, a także w służbie publicznej, np. w dyplomacji." - znbsp;recenzji prof. dr. hab. Kazimierza Barana
"Monografia została pomyślana jako przedsięwzięcie okolicznościowe, związane z jubileuszem 650-lecia założenia przez kroacute;la Kazimierza Wielkiego uniwersytetu w Krakowie. Jest przygotowana przez Katedrę Historii Prawa Polskiego we wspoacute;łpracy z pracownikami Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Posiada ona duży walor naukowy i poznawczy. Po raz pierwszy udało się w polskiej nauce historycznoprawnej zebrać biogramy osoacute;b, ktoacute;re według zachowanych źroacute;deł archiwalnych zajmowały się w Akademii Krakowskiej wykładami z dziedziny prawa rzymskiego i kanonicznego, a także od XVII wieku prawa ziemskiego oraz prawa natury i narodoacute;w." - znbsp;recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Dziadzio
Książka "Profesorowie Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tom 1. 1364-1780"