Prochy świętych. Afganistan czas wojny - Radek Sikorski

Wydawnictwo: Andrzej Findeisen - A.M.F. Plus Group
ISBN: 9788360532034
Data wydania: 2007-05-14
Prochy świętych to pasjonująca historia pełnej niebezpieczeństw podróży przez Afganistan, jaką w 1987 r. odbył Radek Sikorski(wtedy uchodźca polityczny z Polski, korespondent wojenny a dzisiaj jeden z najlepiej znanych polityków, który jako minister obrony narodowej wolnej Polski uzasadniał konieczność wysłania naszych żołnierzy do Afganistanu.)
Autor z reporterską pasją relacjonuje trwającą sto dwa dni wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Z kałasznikowem w ręku, w towarzystwie i pod opieką mudżahedinów, reporter był świadkiem nalotów, bombardowań i walk. Książka przybliża nam Afganistan, który jest obecnie w centrum uwagi całego świata. Polscy żołnierze jadą do tych samych miejsc, w których autor przekraczał linię frontu. Książka zapoznaje także polskiego czytelnika z afgańską kulturę, religię i historię. Obecne wydanie, opracowane już przez ministra obrony, czyni tę książkę jeszcze ciekawszą. Ponad pięćdziesiąt zdjęć Sikorskiego, w tym jedno uhonorowane I nagrodą World Press Photo w 1988 r., wspaniale oddaje atmosferę pełnych grozy wojennych dni.

Życiorys autora :
Od 2005 senator w okręgu bydgoskim. Od października 2005 do lutego 2007 roku był członkiem Rządu RP, gdzie pełnił funkcję ministra Obrony Narodowej. Poprzednio podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Od 2002 roku do 2005 roku był członkiem rzeczywistym Amerykańskiego Instytutu Przedsiębiorczości w Waszyngtonie oraz dyrektorem wykonawczym Nowej Inicjatywy Atlantyckiej.
Jest autorem książek wydanych w kilku językach: Prochy świętych - podróż do Heratu w czas wojny oraz The Polish House - an Intimate History of Poland. Absolwent uniwersytetu oksfordzkiego na kierunku filozofia, nauki polityczne i ekonomia.
W latach 80. działał w Solidarności, a następnie był także uchodźcą politycznym w Wielkiej Brytanii. Publikuje w Rzeczpospolitej, National Review, The Spectator, The Wall Street Journal, Sunday Telegraph.

Książka "Prochy świętych. Afganistan czas wojny"
Radek Sikorski