Procesy integracyjne w Ameryce Łacińskiej - Marcin Gawrycki

Autor: Marcin Gawrycki

Wydawnictwo: Difin
Data wydania: 2007-09-01
W globalizującym się świecie równie dynamicznie zachodzą procesy integracji politycznej i gospodarczej, które pomagają zwłaszcza regionom o mniejszym znaczeniu w odegraniu znaczącej roli w stosunkach międzynarodowych. Ameryka Łacińska jest tego doskonałym przykładem nie tylko ze względu na wielość ugrupowań, ale także długą tradycję integra­cyjną, której można szukać już w XIX-wiecznych pismach Simona Bolívara.
Autorzy opracowania, w większości pracownicy Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, postawili sobie za cel przedstawienie podręcznika poświę­conego współczesnym procesom integracyjnym w Ameryce Łacińskiej. Jest to pierwsze w Polsce całościowe omówienie problemu. Charakteryzowane są więc zarówno instytucje o zasięgu pankontynentalnym (Strefa Wolnego Handlu Ameryk oraz Boliwariańska Alter­natywa dla Ameryk), jak i regionalnym (m. in. Stowarzyszenie Integracji Latynoamery­kańskiej, Specjalna Komisja Koordynacji Latynoamerykańskiej) czy subregionalnym (np. Wspólnota Andyjska, Wspólnota Karaibska, Północnoamerykańskie Porozumienie o Wolnym Handlu, Środkowoamerykańskie Porozumienie o Wolnym Handlu). Uzupełnieniem rozważań są przykłady integracji sektorowej, w dziedzinie: ochrony środowiska oraz integracji fizycznej kontynentu Integracja Infrastruktury Regionalnej Ameryki Południowej i Plan Puebla Panama. W aneksie zawarto zestawienie porozumień handlowych zawartych przez kraje latynoamerykańskie.
Książka jest przeznaczona dla studentów stosunków międzynarodowych, nauk politycznych, międzynarodowych stosunków gospodarczych, globalistyki, studiów amerykanistycznych i latynoamerykanistycznych, a także kierunków pokrewnych. Powinni zainteresować się nią także wszyscy zafascynowani Ameryką Łacińską i zachodzącymi tam przemianami.

Książka "Procesy integracyjne w Ameryce Łacińskiej"
Marcin Gawrycki