Prawo Unii Europejskiej a prawo konstytucyjne państw członkowskich -

Autor: ...

Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska
Data wydania: 2014-02-04
Książka stanowi zbiór artykułów naukowych dotyczących wzajemnych relacji między porządkami konstytucyjnymi państw członkowskich a prawem Unii Europejskiej. Konieczność ponownego przemyślenia tej problematyki wiąże się głownie ze zmianami ustrojowymi w Unii Europejskiej wprowadzonymi przez traktat z Lizbony, a także z ostatnimi działaniami podejmowanymi na forum unijnym i międzynarodowym w reakcji na kryzys gospodarczy i kryzys finansów publicznych w państwach członkowskich.

Czytelnik znajdzie w pracy rozważania poświęcone m.in. poszanowaniu tożsamości narodowej, orzecznictwu sądów konstytucyjnych w sprawach unijnych, prawom podstawowym obywateli Unii Europejskiej oraz instrumentom prawnym mającym zapewnić stabilność strefy euro.

Książka "Prawo Unii Europejskiej a prawo konstytucyjne państw członkowskich"