Pierwsza, głoacute;wna część opracowania, przygotowana przez pracownikoacute;w Biura Rozwoju Gdańska, zawiera przyczynek do poroacute;wnań prowadzonych polityk przestrzennych w Gdańsku i Glasgow. W dalszych częściach przedstawione zostały wybrane zagadnienia w ujęciu modelowym, opracowane przez naukowcoacute;w z Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Glasgow School of Art oraz praktykoacute;w - planistoacute;w i urbanistoacute;w z Glasgow.
Książka przedstawia pragmatyczne spojrzenie gdańskich urbanistoacute;w na politykę przestrzenną, stosowane w Glasgow mechanizmy planistyczne oraz wskazuje praktyczne zastosowania inteligentnych rozwiązań. Omawia zjawiska i strategie widziane oczami polskich pracownikoacute;w samorządowych, ktoacute;rzy po zapoznaniu się z prowadzoną polityką w innym mieście europejskim rekomendują wybrane z nich jako godne naśladowania. Opisują działania, ktoacute;re z punktu widzenia swoich doświadczeń zawodowych i praktyki samorządowej uważają za wskazane, zalecane albo nierealne w polskich warunkach.
Praca obejmuje wiele zagadnień, takich jak:
Publikacja jest podsumowaniem pierwszego etapu projektu badawczego quot;Projekt przewodnika inteligentnego miastaquot;, realizowanego przez Biuro Rozwoju Gdańska z budżetu miasta Gdańska, opracowywanego wspoacute;lnie z naukowcami z Gdańska i Glasgow.
Książka "Poszukiwanie modelu inteligentnego miasta. Przykład Gdańska i Glasgow"