Pośrednictwo ubezpieczeniowe w rozwoju ubezpieczeń na życie - Sipińska Grażyna

Pośrednictwo ubezpieczeniowe w rozwoju ubezpieczeń na życie

4.00 Oceń książkę!

Autor: Sipińska Grażyna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
ISBN: 9788379722952
EAN: 9788379722952
Format: 240 x 170 x 8
Oprawa: Miękka
Stron: ...
Data wydania: 2019
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
46.47
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Celem badawczym monografii jest opracowanie scenariuszy opartych na pośredniku ubezpieczeniowym jako augurze rynku ubezpieczeniowego, którego właściwa pozycja na rynku warunkuje stały rozwój zakładów ubezpieczeń, ich pozycję konkurencyjną oraz rozwój ubezpieczeń na życie. Monografia stanowi rozprawę literaturowo-empiryczną składającą się z pięciu rozdziałów.

W rozdziale 1 przedstawione zostały teoretyczne podstawy dotyczące genezy ubezpieczeń na życie.
Rozdział 2 obejmuje zakresem merytorycznym charakterystykę pośrednictwa ubezpieczeniowego: regulacje, zakres, typy, klasyfikacje i strukturę. W rozdziale wyeksponowano bariery rozwoju pośrednictwa ubezpieczeniowego w Polsce. Ponadto omówiono rozwiązania pośrednictwa ubezpieczeniowego w krajach
W rozdziale 3 opisano kompetencje oraz znaczenie agentów i brokerów ubezpieczeniowych w dystrybucji ubezpieczeń. Działalność pośredników ubezpieczeniowych nie jest pojęciem, które odnosić można wyłącznie do sprzedaży ubezpieczeń. Dlatego też poddano szerszej analizie pojęcie świadomości i przezorności ubezpieczeniowej. Podnoszenie świadomości ubezpieczeniowej (m.in. dzięki edukacji w procesie sprzedaży), a co za tym idzie - przezorności ubezpieczeniowej decyduje o kluczowej roli pośredników na rynku ubezpieczeniowym.
W rozdziale 4 omówiono obecną sytuację na rynku ubezpieczeń na życie. Przedstawiono mierniki wyboru agenta i brokera ubezpieczeniowego w Unii Europejskiej oraz w Polsce. Dokonano porównania tych danych liczbowych. Celowe wydało się, w aspekcie postawionej hipotezy badawczej, przeprowadzenie badań empirycznych w zakresie modeli biznesowych (paradygmatów, schematów) pośrednictwa ubezpieczeniowego
w Polsce. Szczególnie dużo miejsca poświęcono na ocenę tych rozwiązań z perspektywy klienta i zakładów ubezpieczeń, a także na wskazanie obszarów wymagających rozwoju.
W rozdziale 5 (koncepcyjnym) przedstawiono rekomendowane rozwiązania dotyczące pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz zaproponowano scenariusze efektywnego rozwoju rynku dzięki rozwojowi pośredników ubezpieczeniowych jako augurów rynku. Wskazano na ograniczenia w wykorzystaniu prezentowanych scenariuszy oraz zwrócono uwagę na korzyści i koszty wynikające z ich wdrożenia.
W podsumowaniu wyszczególniono najważniejsze kwestie zawarte w monografii oraz zdefiniowano kierunki rozwoju pośrednictwa ubezpieczeniowego na podstawie zaproponowanych scenariuszy.

Ze wstępu

Książka "Pośrednictwo ubezpieczeniowe w rozwoju ubezpieczeń na życie"
Sipińska Grażyna