Polska droga od komunizmu. Refleksje nad historią i polityką 1956?2006 - Zbigniew Pełczyński

Polska droga od komunizmu. Refleksje nad historią i polityką 1956?2006

4.00 Oceń książkę!

Autor: Zbigniew Pełczyński

Wydawnictwo: SCHOLAR
ISBN: 9788373832312
EAN:
Format: 170 x 240
Oprawa: twarda
Stron: 414
Data wydania: 2007-12-17
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
45.57
książka
56.25zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
W artykułach, esejach, prelekcjach i wywiadach zawartych w tej książce znać tradycję naukową Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie Autor studiował, a potem wykładał nauki polityczne. Ich wątkiem przewodnim jest analiza in statu nascendi procesu powolnego rozkładu komunizmu.
Po upadku systemu stalinowskiego w Polsce Zbigniew Pełczyński, jako jeden z pierwszych, opisywał pojawianie się elementów pluralizmu politycznego w jednopartyjnym systemie władzy, początkowo głównie za sprawą Kościoła katolickiego, potem przyjmujące pełniejszą postać opozycji demokratycznej i osiągające kulminację w powstaniu NZSS Solidarność. Zdaniem Autora stan wojenny i jego następstwa nie były zdolne zatrzymać na dłużej procesu pluralizacji. W wykładzie The Polish Road from Communism wygłoszonym w Oksfordzie latem 1982 roku przewidział a podstawie analizy głównych trendów społecznych i ustrojowych w PRL nieunikniony koniec komunizmu w jego tradycyjnej postaci.
Profesor Zbigniew Pełczyński, zdumiony i uszczęśliwiony pokojowym przejęciem władzy przez siły opozycyjne w 1989 r., od samego początku dostrzegał jednak wiele przeszkód na drodze do stworzeniu demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego, upatrując ich m.in. w słabym zakorzenieniu wartości demokratycznych w szerokich kręgach społeczeństwa, ucieczce w prywatność, przywiązaniu do państwowo-biurokratycznych raczej, niż obywatelskich procedur i słabej znajomość nowoczesnych zachodnich mechanizmów rządzenia, opartych na silnej, lecz odpowiedzialnej władzy wykonawczej. Demokracja w Polsce nazbyt często była i jest pojmowana jako słaba, rozparcelowana władza, przesadnie uczulona na zmienne nastroje wyborców. Książka jest pasjonującą biografią intelektualną uczonego, świadectwem zaangażowania w tworzenie ładu demokratycznego w Polsce. Jednocześnie jest relacją z historii najnowszej pisaną na gorąco, ale z punktu widzenia politologa i filozofa polityki.

Książka "Polska droga od komunizmu. Refleksje nad historią i polityką 1956?2006"
Zbigniew Pełczyński