Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia - Lidia Ostałowska; Dariusz Kortko

Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia

4.00 Oceń książkę!

Autor: Lidia Ostałowska; Dariusz Kortko

Wydawnictwo: Agora
ISBN: 9788326813733
EAN:
Format: 170 x 220
Oprawa: twarda
Stron: 560
Data wydania: 2014-11-18
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
46.99
książka
52.47zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Ponad 120 lat historii Śląska pokazanej w reportażach, wspomnieniach, dziennikach, zapiskach osób znanych i zupełnie anonimowych, wycinkach prasowych oraz kartkach z kalendarza. Niezwykła książka ukazująca, jak kształtowała się górnośląska tożsamość - jakże odległa od romantycznej tradycji i mitu szlacheckiego dworku.

Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia rozpoczyna się od powstania Katowic w 1865 r., a kończy na upadku muru berlińskiego. Dziennikarze Lidia Ostałowska i Dariusz Kortko zebrali 71 reportaży i dokumentów, głosy Polaków, Rosjan, Niemców, Czechów i Żydów, aby opowiedzieć o niezwykłości regionu. O przemysłowych miastach, w których elektryczne tramwaje, oświetlane ulice i toalety w domach pojawiły się znacznie wcześniej niż w Warszawie.

W książce Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań. Po co na Śląsk przyjechał Goethe? Jak Katowice stały się miastem-ogrodem? Za co walczyli Ślązacy na frontach Wielkiej Wojny? O czym pisali w listach dziadkowie z Wehrmachtu? Będzie też o Stalinogrodzie i czasach, gdy na śnieg lała się górnicza krew. To trudna, ale wspaniała śląska historia spisana na nowo...

Lidia Ostałowska - pracowała jako reporterka w "Przyjaciółce". Współpracowała z podziemną "Solidarnością". Po 1989 r. związała się z działem reportażu "Gazety Wyborczej", gdzie pracuje do dziś. Pisze o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych. Autorka książek reporterskich Cygan to Cygan (2000), Farby wodne (2011) i Bolało jeszcze bardziej (2012), współautorka wielu zbiorów reportaży.

Dariusz Kortko - od 1991 r. pracuje w "Gazecie Wyborczej". Jest autorem wielu reportaży o tematyce medycznej i śląskiej. Od 2004 r. redaktor naczelny katowickiej redakcji "Gazety Wyborczej". Współautor książek: Dobry zawód. Rozmowy z lekarzami (z Krystyną Bochenek), Na szczycie stromej góry. Opowieści o transplantacjach, Czerwona księżniczka i Religa (z Judytą Watołą).

Książka "Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia"
Lidia Ostałowska; Dariusz Kortko