Pedagogika a psychologia. Zarys wzajemnych relacji - Walter Herzog

Pedagogika a psychologia. Zarys wzajemnych relacji

4.00 Oceń książkę!

Autor: Walter Herzog

Wydawnictwo: WAM
ISBN: 8373186999
EAN:
Format: 155 x 235
Oprawa: miękka
Stron: 228
Data wydania: 2006-10-02
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
33.99
książka
37.00zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Autor w sposób bardzo zrównoważony przedstawia wspólne dzieje psychologii i pedagogiki niemieckiej. Ujmując całość opracowania, historycznie odwołuje się do określonych paradygmatów uprawiania tych nauk, wskazując ich wzajemne zależności, rozbieżności, tudzież charakteryzując tendencje rozwoju. Czytelnik znajdzie sporo uporządkowanych informacji z dziedziny bardziej trudnej do rozpoznania, jaką jest historia rozwoju nauki. Tekst jest napisany jęzkiem zrozumiałym, a całość zbudowana bardzo logicznie. Autor nawiązuje do poprzednich rozdziałów, dba o wykazanie pewnej koncepcyjnej ciągłości w krystalizowaniu się nowych tendencji w pedagogice i psychologii. Opisuje rzeczowo i zarazem przedstawia odmienne perspektywy krytyczne, które pojawiały się w kolejnych paradygmatach naukowych. Jakkolwiek treści książki mają określone ramy geograficzne to trzeba wziąć pod uwagę, że przemiany, jakie toczyły się w Niemczech są następstwem przemian zachodzących w nauce i ogólnoeuropejskiej i ogólnoświatowej, i że te przemiany obejmują swym zasięgiem również polską psychologię i pedagogikę.(...) (opinia wydawnicza - Krystyna Ablewicz)
Czy można sobie wyobrazić pedagogikę bez psychologii?
Czy kształcenie i wychowanie są możliwe bez wiedzy psychologicznej?
Czy psychologia nie jest naturalną partnerką nauki o wychowaniu?
Co więcej, czy nie jest ona dla niej nauką podstawową, tak że pedagogika bez psychologii nie mogłaby w ogóle istnieć? [...]
Przedstawienie relacji, jaka zachodzi między pedagogiką a psychologią, nie jest rzeczą łatwą. Literatura z zakresu obu tych dyscyplin osiągnęła już takie rozmiary, że trudno jest pojedynczemu człowiekowi utrzymywać swoją wiedzę w tych dziedzinach na aktualnym poziomie. Obie one są ponadto dyscyplinami, co, do których wolno zakładać, że mają sobie wzajemnie wiele do powiedzenia. Nie było chyba takiej wielkiej postaci w historii psychologii, która nie wypowiadałaby się na tematy związane z wychowaniem, ani też takiego klasyka pedagogiki, w którego pracach nie można by znaleźć refleksji psychologicznych. Bogactwo tematów, punktów widzenia i stanowisk jest niemal nieograniczone.

Książka "Pedagogika a psychologia. Zarys wzajemnych relacji"
Walter Herzog