Paleologów (Cesarstwo Bizantyjskie) - praca zbiorowa

Paleologów (Cesarstwo Bizantyjskie)

4.00 Oceń książkę!

Autor: praca zbiorowa

Wydawnictwo: Biblioteka Gazety Wyborczej
ISBN: 9788326802904
EAN:
Format: 180 x 240
Oprawa: twarda
Stron: ...
Data wydania: 2011-03-08
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
19.49
książka
25.50zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Kolekcję albumów Dynastie Europy na prośbę Czytelników powiększono o pięć tomów opisujących słynne rody świata. Ze Starego Kontynentu wyruszamy w daleką i niezwykłą podróż do Azji i Afryki, by poznać zawiłe losy chińskich Mingów, potomków Mahometa, Wielkich Mogołów, bizantyjskich Paleologów, a także Osmanów oraz Haszymidów i Abbasydów.

Teksty historyków z najznamienitszych uniwersytetów, setki zdjęć z polskich i światowych muzeów, unikatowe dokumenty i reprodukcje słynnych dzieł sztuki, drzewa genealogiczne, szeroka perspektywa historyczna ? to tylko niektóre atuty pierwszej na rynku kolekcji o największych dynastiach Europy.

Album Paleologów (Cesarstwo Bizantyjskie) przybliża historię ostatniej dynastii władającej cesarstwem bizantyjskim przez niemal dwa wieki, od koronacji Michała VIII na wiernego w Chrystusie Bogu cesarza i autokratora w 1258 r. po upadek Konstantynopola w 1453 r. Bazyleusom pochodzącym z rodu Paleologów przyszło sprawować władzę w nader trudnym okresie historycznym. Państwo okrojone terytorialnie, o niewielkich zasobach demograficznych i finansowych, nie miało szansy na odzyskanie mocarstwowej pozycji w świecie śródziemnomorskim.

Mimo umiejętnego wykorzystania różnych rodzajów sił zbrojnych, w tym słynnej ciężkozbrojnej konnicy, i zręcznie prowadzonej polityki matrymonialnej chyliło się coraz bardziej ku upadkowi. Przestało odgrywać znaczącą rolę na ówczesnej scenie politycznej, jednak kolejni jego władcy ? jako mecenasi sztuki ? przyczynili się do rozkwitu kultury, która stała się dominującym wzorem dla narodów bałkańskich.

Wśród członków tego rodu nie brakowało wyjątkowych osobowości, takich jak Andronik II, którego 46-letnie panowanie było jednym z najdłuższych w dziejach Bizancjum, czy Manuel II ? intelektualista, autor licznych dzieł, wśród których znalazły się prace o charakterze teologicznym, mowy i traktaty. Bogato ilustrowany tom zawiera biografie tych wpływowych władców, a także analizy i szkice przedstawiające dzieje Bizancjum. Album wzbogacają reprodukcje unikatowych dokumentów oraz drzewa genealogiczne.

Książka "Paleologów (Cesarstwo Bizantyjskie)"
praca zbiorowa