Orawka Kościół św. Jana Chrzciciela - Andrzej Skorupa; Rafał Monita

Orawka Kościół św. Jana Chrzciciela

4.00 Oceń książkę!

Autor: Andrzej Skorupa; Rafał Monita

Wydawnictwo: Astraia
ISBN: 9788360569795
EAN:
Format: 165 x 235
Oprawa: twarda
Stron: ...
Data wydania: 2015-07-20
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
29.99
książka
34.47zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Dzisiaj, trzysta lat po konsekracji kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce w 1715 roku, ukazuje się monografia tego jednego z najwspanialszych zabytkoacute;w Goacute;rnej Orawy. Żywot patrona świątyni jest pięknie ukazany na malowidłach ściennych w kościele. Warte odnotowania są także przedstawienia portetoacute;w świętych węgierskich oraz zasłony wielkopostne, jedne z niewielu w świecie. To wyposażenie sprawia, że kościoacute;ł w Orawce jest wyjątkowym na mapie nie tylko Małopolski, ale całego kraju. Ta książka będzie doskonałym przewodnikiem po świątyni i przyczyni się do jeszcze lepszego jej poznania i docenienia wspaniałego zabytku, jaki od wiekoacute;w stoi na Ziemi Orawskiej.

Orawka to wieś położona na terenie krainy zwanej Goacute;rną Orawą, ktoacute;rej jedna część należy dziś do Polski, a druga, wraz z Dolną Orawą - do Słowacji. Do końca i wojny światowej Orawa znajdowała się we władaniu Korony Węgierskiej, ale granica między Polską a Węgrami ustaliła się dopiero w 1 połowie XVInbsp;w. Choć przez Orawę od średniowiecza przebiegał ważny trakt handlowy łączący Polskę z Węgrami, to tereny dzisiejszej Polskiej Orawy stanowiły kilkudziesięciu kilometrowej szerokości pas pokryty gęstwą leśną. Akcję osadniczą tej krainy rozpoczęli Thurzonowie, najpierw Franciszek, a potem jego syn Jerzy, od roku 1556 panowie żupy (komitatu) orawskiej, z siedzibą na Zamku Orawskim.
W akcji tej Thurzonowie posłużyli się prawie wyłącznie elementem polskim. Byli to uciekinierzy z doacute;br żywieckich, oświęcimskich i zebrzydowskich, a także ze starostwa nowotarskiego.

Książka "Orawka Kościół św. Jana Chrzciciela"
Andrzej Skorupa; Rafał Monita