Trzy lata temu wydałem książkę Przemilczane ludoboacute;jstwo na Kresach, opisującą zbrodnie dokonane w latach 1939-1947 na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistoacute;w, Ukraińską Powstańczą Armię, Dywizję SS bdquo;Galizienrdquo; i inne ukraińskie organizacje kolaborujące z hitlerowską III Rzeszą. Publikacja spotkała się z dużym zainteresowaniem, czego wyrazem były liczne zaproszenia na spotkania autorskie w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, a także w Austrii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Argentynie. Wygłosiłem szereg prelekcji i wykładoacute;w na ten temat, w tym też na uniwersytetach i w szkołach średnich, oraz wziąłem udział w programach telewizyjnych i radiowych. Korzystając z okazji, dziękuję organizatorom tych spotkań: osobom prywatnym, organizacjom społecznym oraz władzom szkolnym i akademickim, a także dziennikarzom z najroacute;żniejszych medioacute;w. Plonem tych spotkań było zebranie wielu kolejnych relacji wciąż żyjących świadkoacute;w ludoboacute;jstwa.
Wszystko to skłoniło mnie do napisania kolejnej książki. Jej tytuł jest parafrazą tytułu fi lmu dokumentalnego Zapomnij o Kresach, ktoacute;ry powstał z inspiracji Piotra Szelągowskiego z Poznania. Materiały zbierałem przez wiele lat, gdyż jako duszpasterz Ormian i miłośnik historii uważam za swoacute;j obowiązek dokumentowanie spuścizny społeczności kresowej i ormiańskiej. W pierwszej części, Kresowianie żądają prawdy, opisuję zmagania Kresowian i ich potomkoacute;w oraz sympatykoacute;w Kresoacute;w Wschodnich w walce o prawdę historyczną o ludoboacute;jstwie. Walka ta jest bardzo trudna, gdyż elity III Rzeczpospolitej -nbsp;ze względu na poprawność polityczną, narzucaną przez środowiska "Gazety Wyborczej" i nieistniejącej już Unii Wolności, oraz utopijną tzw. teorię Jerzego Giedroycia ndash; wolą zapomnieć nie tylko o Kresach Wschodnich, ale nawet o Polakach nadal tam mieszkających.
Druga część, Historie, ktoacute;re warto poznać, zawiera moje szkice historyczne, opublikowane w ostatnich latach w formie felietonoacute;w w "Gazecie Polskiej". One roacute;wnież częściowo powiązane są z tematyką kresową. Trzecia część, Ormianie polscy, poświęcona jest emigrantom spod Araratu, ktoacute;rzy przez wiele wiekoacute;w wraz z Polakami i innymi mniejszościami narodowymi wspoacute;łtworzyli tradycję i historię Kresoacute;w Wschodnich Rzeczypospolitej -nbsp;i zawszenbsp;są jej wierni.
Książka "Nie zapomnij o Kresach"
Tadeusz Isakowicz-Zaleski