Neron odarty z mitów - Richard Holland

Neron odarty z mitów

4.00 Oceń książkę!

Autor: Richard Holland

Wydawnictwo: Amber (uprz)
ISBN: 837245714X
EAN:
Format: 165 x 235
Oprawa: miękka
Stron: 214
Data wydania: 2001-08-01
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
23.99
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Demaskatorska literacka biografia, odsłaniająca zupełnie nowe oblicze jednego z najbardziej odrażających władców w historii
  • Zbrodniarz, który spalił Rzym, by na jego zgliszczach śpiewać pieśń o upadku Troi...
  • Tyran, który żądał dla siebie boskiej czci...
  • Morderca, który zabił matkę i żonę...
  • Niewdzięcznik, który posłał na śmierć swego nauczyciela Senekę...
  • Sadysta, który rzucał chrześcijan na pożarcie lwom...
  • Pozbawiony talentu pyszałek, który kazał podziwiać swe żałosne artystyczne popisy...
  • Rozwiązły lubieżnik, który zaspokajał najbardziej dzikie żądze...

Niemal wszystko w tym wizerunku jest zmyśleniem. Neron nie spalił Rzymu, tylko go ratował. Chrześcijan i Żydów, których bodaj od siebie nie odróżniał, traktował znacznie lepiej niż czczony za szczególną dobroć Tytus, winny śmierci miliona Żydów. To jednak nie znaczy, że Neron był cnotliwym władcą oczernionym przez plotkarską tradycję.

Kim więc naprawdę był Neron Klaudiusz Druzus Germanik? Cesarz, który nigdy nie stanął na czele legionów, lecz poświęcił się poezji i filozofii. Rzymianin, któremu bliższa była dusza Greka. Co nim powodowało? Względy polityczne, umiłowanie sztuki, miłość własna, nieposkromione namiętności? Jakie błędy popełnił, że zasłynął jako okrutny despota? Może największym było to, że winę za pożar Rzymu zrzucił na chrześcijan. Tradycja chrześcijańska zrewanżowała się Neronowi, tworząc mit największego tyrana. Popularna legenda przetrwała dwa tysiąclecia. A jaka jest prawda?

Z kart książki Richarda Hollanda wyłania się portret zupełnie odmienny niż utrwalony w kulturze masowej przez tradycję, literaturę i film. Autor nie wybiela swojego bohatera, lecz rewiduje i podważa mit, jaki narodził się tuż po jego śmierci. Mit Nerona sadysty, okrutnika i beztalencia, rozpowszechniony także w Polsce przez Sienkiewiczowskie Quo vadis. Żywa, niezwykle plastyczna książka odziera postać cesarza z "hollywoodzkiego kiczu", ukazując po raz pierwszy innego Nerona - nie potwora, lecz człowieka.

Książka "Neron odarty z mitów"
Richard Holland