Neodidagmata 31/32 -

Neodidagmata 31/32

4.00 Oceń książkę!

Autor: ...

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe UAM
ISBN: 9788323223320
EAN: 9788323223320
Format: 240 x 170 x 11
Oprawa: Miękka
Stron: 208
Data wydania: 2011
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
21.00
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Czasopismo ?Neodidagmata" funkcjonuje na rynku wydawniczym od czterdziestu lat. Pierwszy numer pisma ukazał się w 1970 r. jako periodyk Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Czasopismo to, a także seria wydawnicza ?Technologia Kształcenia" zostały zainicjowane przez pierwszy w Polsce Międzywydziałowy Zakład Nowych Technik Nauczania. Dopiero w ślad za Poznaniem powstawały zakłady nowych technik kształcenia w innych uczelniach w naszym kraju.
Zadaniem Zakładu - jak zostało to sformułowane w zarządzeniu Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego - było: prowadzenie badań dotyczących stosowania nowych technik nauczania w różnych dziedzinach, badanie ich efektywności, prowadzenie szkolenia pracowników naukowo-dydaktycznych i nauczycieli w zakresie nowych technik kształcenia, a także nawiązanie współpracy z innymi ośrodkami krajowymi i zagranicznymi w tej dziedzinie. Narzędziem do upowszechniania krajowych i zagranicznych osiągnięć z tych obszarów działalności naukowej i dydaktycznej stała się właśnie ?Neodidagmata".

Pomysłodawcą tytułu czasopisma był Jan Wikarjak, profesor dr hab. filologii klasycznej, jednocześnie ówczesny prorektor naszej Uczelni. ?Neodidagmata" to wyraz utworzony z elementów języka greckiego. Przymiotnik neos odpowiada łacińskiemu novus i polskiemu nowy. Rzeczownik didagma zaś jest spokrewniony z czasownikiem didasko - uczę i rzeczownikiem didaskalos - nauczyciel. Tak więc możemy powiedzieć, że NEODIDAGMATA to NOWA DYDAKTYKA. Nazwa pisma wskazuje więc cele i kierunek, w jakim zmierza nasz periodyk naukowy. Zdaniem profesora J. Wikarjaka, nazwa ta ma jeszcze inne - symboliczne niejako znaczenie. Starożytna Hellada była kolebką naszej kultury, naszej nauki, naszej literatury i sztuki. Stamtąd w znacznej mierze przyjęliśmy terminologię.

Książka "Neodidagmata 31/32"