Nałkowska albo życie pisane - Hanna Kirchner

Nałkowska albo życie pisane

4.00 Oceń książkę!

Autor: Hanna Kirchner

Wydawnictwo: W.A.B.
ISBN: 9788374149112
EAN:
Format: 160 x 240
Oprawa: twarda
Stron: ...
Data wydania: 2011-11-07
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
59.99
książka
70.47zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Głęboka, wielowymiarowa, niezwykle interesująca biografia jednej z najznakomitszych autorek XX wieku.

Zofia Nałkowska, jedna z najwybitniejszych polskich pisarek, a przy tym dumna, mądra i odważna kobieta, została sportretowana w sposób mistrzowski. Hanna Kirchner poświęciła kilkadziesiąt lat na studiowanie jej biografii oraz twórczości, dzięki czemu mogła napisać książkę głęboką, wielowymiarową i niezwykle interesującą nie tylko dla wielbicieli talentu autorki Domu nad łąkami.

Nałkowska została ukazana przede wszystkim jako pisarka - poznajemy dzieje jej najwcześniejszych literackich prób i fascynacji, uniesienia i upadki towarzyszące pierwszym pisarskim sukcesom i porażkom, wreszcie przyglądamy się, jak zmaga się z materią słowa jako dojrzała, wybitna artystka.

Ale bohaterka Życia pisanego występuje także w relacji z innymi ludźmi i w konfrontacji z realiami swoich czasów - jako córka niezwykłego Wacława Nałkowskiego (który miał ogromny wpływ na kształtowanie się jej osobowości), żona Leona Rygiera i generała Jana Tomasza Jura-Gorzechowskiego, bywalczyni salonów swobodnie poruszająca się wśród elit politycznych i kulturalnych zarówno II Rzeczypospolitej, jak i Polski lat 1945-1954, a także jako członkini Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Hanna Kirchner pisze - i dotyczy to nie tylko Granicy czy Medalionów - że "pisarskie intuicje Nałkowskiej [dotyczące człowieka] spotykają się zgodnie z wnioskami współczesnych badaczy i myślicieli". Po przeczytaniu tej książki warto zatem powrócić do utworów Zofii Nałkowskiej, by odkryć w niej pisarkę wciąż aktualną i uświadomić sobie, że wiele spośród stawianych przez nią pytań domaga się dzisiaj nowych odpowiedzi.

Sztuka biografii polega na swego rodzaju równoważni - trzeba szczęśliwie łączyć życie osobiste z twórczością, a życie i twórczość z opisami środowisk, poszczególnych ludzi oraz znamion kultury. Hanna Kirchner tanecznym można powiedzieć krokiem równoważnię tę przemierzyła, a jej dzieło będzie służyć nie tylko tym, których, tak jak autorkę, fascynuje Nałkowska, ale wszystkim, których ciekawi kultura polska XX wieku i którzy będą sobie wyrabiać na nią pogląd.
prof. Andrzej Mencwel

Dzieło Hanny Kirchner [...] jest bogate materiałowo. Operuje autentykiem, nie obawia się wnikania w skomplikowane konteksty historyczne i polityczne pierwszej połowy XX wieku, na którą przypadło dojrzałe życie pisarki. Rozbudowane treści zostały w nim ujęte w ramy żywej, barwnej narracji o czasach i ludziach, którzy przewinęli się przez życie Nałkowskiej.
prof. Hanna Gosk

Kirchner [...] pokazuje kobietę, która walczyła o życie na własnych warunkach nie tylko ze światem, ale też z zakorzenionymi w niej samej patriarchalnymi stereotypami [...]. Która - już jako znana i rozchwytywana pisarka - haruje jak wół, by utrzymać "własny pokój" i rodzinę. Która - głodna nowych wrażeń, lektur, miłości - w Dziennikach wciąż projektuje się od nowa w nieustannej autodydaktycznej akcji.
Juliusz Kurkiewicz, "Książki. Magazyn do czytania"

Książka "Nałkowska albo życie pisane"
Hanna Kirchner