Muzyka Klasyczna. Wielcy kompozytorzy i ich arcydzieła - John Stanley

Muzyka Klasyczna. Wielcy kompozytorzy i ich arcydzieła

Autor: John Stanley

Wydawnictwo: Zysk i S-ka (uprz)
Data wydania: 2006-11-21
Książka ta jest interesująco i przystępnie napisanym przewodnikiem po ponad 800-letniej historii muzyki klasycznej. Ta nieoceniona publikacja encyklopedyczna bada tło historii muzyki, od XII-wiecznych, wykonywanych przez mnichów, chorałów gregoriańskich aż po utwory XXI-wiecznych wykonawców-wirtuozów. Najnowsze wydanie ukazuje się równocześnie w 14 krajach i obejmuje także najnowszych, nierzadko awangardowych twórców. Autorów zainteresowały okoliczności powstania i wpływ wielkich dzieł klasyki. Sedno publikacji stanowią szczegółowe analizy życia i twórczości ponad 150 kompozytorów - od tych największych i najsławniejszych, takich jak Bach, Beethoven czy Mozart, po mniej znanych, lecz utalentowanych i nierzadko wpływowych twórców (Franz Berwald, John Field czy Hugo Wolf). Przy omawianej sylwetce każdego kompozytora można znaleźć opisy specjalnie wybranych przez wydawców czasopisma "The Gramophone" nagrań, które mają dać czytelnikowi pogląd na całość dzieł skomponowanych przez danego twórcę. Dzięki tym nieocenionym wskazówkom czytelnik ma również szansę zainteresować się szerzej twórczością konkretnego autora oraz stworzyć na własny użytek wspaniałą kolekcję najświetniejszych utworów muzyki poważnej. Muzyka klasyczna omawia życie kompozytorów i ich dzieła w kontekście ruchów kulturowych i wydarzeń czasów, w których żyli, co pozwala lepiej zrozumieć tło każdej kompozycji. W ten sposób publikacja ta daje możliwość jedynej w swoim rodzaju, fascynującej podróży przez historię i kulturę Europy, a także pokazuje, jak muzyka, historia i sztuka stale się przeplatały, omawiając najrozmaitsze formy muzyczne - od najwcześniejszych, wykonywanych przez średniowiecznych mnichów chorałów, poprzez mocno związaną z barokową sztuką i architekturą operę, aż po najnowsze dzieła, zawdzięczające swe brzmienie komputerom.

Książka "Muzyka Klasyczna. Wielcy kompozytorzy i ich arcydzieła"
John Stanley