Monografie Prawnicze. Prawna ochrona wolności sumienia i wyznania - Rafał Paprzycki

Monografie Prawnicze. Prawna ochrona wolności sumienia i wyznania

4.00 Oceń książkę!

Autor: Rafał Paprzycki

Wydawnictwo: C.H. Beck (uprz)
ISBN: 9788325573591
EAN:
Format: 145 x 205
Oprawa: miękka
Stron: 166
Data wydania: 2015-04-30
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
84.99
książka
112.47zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Problematyka wolności sumienia i wyznania była już wielokrotnie przedmiotem rozpraw naukowych, a pomimo to ponowne podejmowanie tego tematu nie może stać się mniej ciekawe lub choćby mało oryginalne. Religia i religijność zmieniają się na całym świecie, a wspoacute;łczesność zdaje się dowodzić intensyfikacji tych zjawisk.

Tytuł pracy Prawna ochrona wolności sumienia i wyznanianbsp;nie oddaje precyzyjnie jej charakteru. Z jednej strony, ma ona bowiem charakter interdyscyplinarny, bo oproacute;cz zagadnień prawnych znajdują się w niej elementy socjologiczne oraz historyczne. Bez nich trudno byłoby nawet rozpocząć rozważania prawne, bo brakowałoby określenia samej materii, ktoacute;rą poacute;źniej określa prawo. Choć tytuł wskazuje na podejmowanie oceny przepisoacute;w, to rozważania, a zwłaszcza wnioski, mają szerszy charakter. Przedstawiona zostaje bowiem ocena, mająca też charakter socjologiczny i politologiczny. Z drugiej strony, nie jest to całościowe studium tych zagadnień, ktoacute;rych bogactwo stanowi niewyczerpane źroacute;dło wręcz nieskończonej liczby opracowań. Prawna ochrona oznacza prawo wewnętrzne i międzynarodowe najbliższego nam kręgu kulturowego, co powoduje skupienie się przede wszystkim na wspoacute;łczesnej Europie.

Pierwszym celem Publikacji było ukazanie samej religii jako zjawiska społecznego, jej znaczenia, modyfikacji i przewidywalnej przyszłości.nbsp;Drugi cel nawiązywał do pierwszego, bo znaczenie religii i organizacji religijnych konfrontował z ich funkcjonowaniem w ramach ustrojoacute;w państwowych.

Kolejnym celem pracy było przedstawienie zagadnień prawnokarnych, jednak nie w pełnym zakresie. Skupiono się na analizie zagadnień budzących spory w nauce i ocenie konkretnych zachowań, zwłaszcza w kontekście wszystkich zasad ochrony wolności wyznania. Chodziło o skonfrontowanie dwoacute;ch wartości jakim jest ochrona wolności i uczuć religijnych oraz wolność do wyrażania poglądoacute;w, zwłaszcza w ramach krytyki i wolności artystycznej.

Głoacute;wnym założeniem jednak było skupienie się na orzecznictwie Trybunału Europejskiego, jako sądu unifikującego państwa w kontekście wspoacute;lnie akceptowanych wartości spisanych w Konwencji Europejskiej.

Książka "Monografie Prawnicze. Prawna ochrona wolności sumienia i wyznania"
Rafał Paprzycki