Lot nad kukułczym gniazdem - Ken Kesey

Autor: Ken Kesey

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015-02-27
Słynna debiutancka książka Kena Keseya, jednego z czołowych pisarzy związanych z ruchem bitników, wymieniona przez magazyn "Time" wśród stu najlepszych anglojęzycznych powieści wszech czasów. Lot nad kukułczym gniazdem to poruszająca opowieść o pragnieniu wolności, zaliczana do arcydzieł amerykańskiej kontrkultury. Randle Patrick McMurphy - szuler, dziwkarz i zabijaka - symuluje chorobę psychiczną, żeby wykpić się od odsiadywania wyroku. Pobyt w szpitalu psychiatrycznym jawi mu się jako dobry żart do chwili, kiedy się dowiaduje, że nie odzyska wolności, dopóki nie zostanie uznany za wyleczonego. A decydujący głos w tej sprawie ma Wielka Oddziałowa, z którą McMurphy prowadzi prywatną wojnę. Siostra Ratched, z pozoru uosobienia słodyczy i dobroci, w rzeczywistości rządzi twardą ręką i znęca się nad pacjentami, aplikując im ogłupiające leki i elektrowstrząsy. McMurphy podburza przeciwko niej chorych. Z czasem jednak zaczyna rozumieć, że jeśli chce opuścić szpital, musi się przed nią ukorzyć. Ale czy jest gotów dać się pokonać bezdusznemu Kombinatowi, który złamał tyle ludzkich istnień?

Na podstawie powieści Lot nad kukułczym gniazdem powstał film pod tym samym tytułem z niezapomnianą, oscarową rolą Jacka Nicholsona jako McMurphy'ego.

Książka "Lot nad kukułczym gniazdem"
Ken Kesey