Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005 - Sławomir Cenckiewicz; Janusz Kowalski; Anna K. Piekarska; Adam Chmielecki

Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005

4.00 Oceń książkę!

Autor: Sławomir Cenckiewicz; Janusz Kowalski; Anna K. Piekarska; Adam Chmielecki

Wydawnictwo: Zysk i S-ka (uprz)
ISBN: 9788377852293
EAN:
Format: 165 x 235
Oprawa: miękka
Stron: 1112
Data wydania: 2013-06-24
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
35.99
książka
42.97zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
"Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005" to pierwsza naukowa biografia byłego Prezydenta Rzeczypospolitej, przygotowana przez grupę badaczy pod kierunkiem Sławomira Cenckiewicza. Książka skrupulatnie rekonstruuje kolejne etapy aktywności publicznej Lecha Kaczyńskiego: począwszy od udziału w warszawskim Marcu '68, poprzez udział w trójmiejskim ruchu antykomunistycznym, roli w Wielkim Strajku 1980 r., aktywności w legalnej i podziemnej "Solidarności", internowanie, udział w rozmowach w Magdalence i przy okrągłym stole, aż po działalność parlamentarną, pełnienie funkcji ministra stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ministra sprawiedliwości i prezydenta Warszawy. Jednak na początku czytamy o bogatej historii rodu Jasiewiczów i Kaczyńskich, losach Jadwigi i Rajmunda Kaczyńskich oraz dzieciństwie, dorastaniu i młodości ich ukochanych synów-bliźniaków: Lecha i Jarosława. W toku lektury poznajemy też wiele szczegółów z prywatnego życia Kaczyńskiego, jego kariery akademickiej i dorobku naukowego. Dzięki książce "Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005" plotki i domysły na temat różnych aspektów biografii tragicznie zmarłego prezydenta powinny ustąpić sprawdzonej wiedzy naukowej opartej na badaniach archiwalnych, relacjach świadków i przekazach rodzinnych.

Najtrudniej jest pisać biografie politycznych realistów, którzy zdają sobie sprawę z tego, że droga ku Polsce wolnej i silnej wcale nie jest prosta, że wiedzie przez liczne kompromisy, gry taktyczne i piętrowe operacje polityczne. Przyświeca im ten sam cel co nieskorym do ustępstw, niezłomnym i nieprzejednanym, ale wyróżniającym się odwagą i umiejętnością rozgrywania politycznych szachów. I to tylko oni są gotowi wziąć na swoje barki odpowiedzialność za zbiorowe losy, kiedy wydaje się, że sprawa jest przegrana. Postawy takie są niezwykle rzadkie w polskiej polityce przełomu XX i XXI wieku, gdyż rzecznikami realizmu najczęściej stawali się u nas ludzie "złamanych kręgosłupów", mający za sobą stalinowską działalność w komunistycznej partii i "postępowych organizacjach katolików", kalkulujący co najwyżej w kategoriach wewnątrzsystemowej opozycji.
Zupełnym wyjątkiem wśród naszych realistów był właśnie Lech Kaczyński, który arkanów polityki nie poznawał ani w rodzinie o korzeniach sięgających Komunistycznej Partii Polski, ani w szeregach PZPR, ani też w mieszkaniach i lokalach konspiracyjnych SB. Był żoliborskim inteligentem, w gruncie rzeczy politycznym samoukiem, którego system wartości ukształtowali rodzice (oboje byli żołnierzami Armii Krajowej), a zwłaszcza matka - Jadwiga z Jasiewiczów Kaczyńska.

Ze wstępu dr. hab. Sławomira Cenckiewicza

Książka "Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005"
Sławomir Cenckiewicz; Janusz Kowalski; Anna K. Piekarska; Adam Chmielecki