Biologia, ekologia Biznes, nauki ekonomiczne Chemia, biochemia Elektronika Encyklopedie, słowniki Filologie, językoznawstwo Fizyka, astronomia Geografia, geologia, turystyka Historia filozofii Historia, archeologia Humanistyczne Informatyka, internet Literaturoznawstwo Matematyka, statystyka Nauki teologiczne Pedagogika Politologia, socjologia Prawo, administracja Administracja Bankowe Cywilne Europejskie Gospodarcze Handlowe Karne Międzynarodowe Podatkowe Pracy Prawo Psychologia Technika, nauki techniczne Wojsko, militaria, broń Zdrowie, medycyna, opieka
Podręczniki Podróże, mapy, przewodniki Poradniki i albumy Pozostałe Thrillery, sensacyjne, kryminałyKomentarz szczegoacute;łowo i całościowo prezentuje problematykę zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Omoacute;wiono w nim nie tylko podstawowe dla tej problematyki akty prawne, jak ustawę o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych i rozporządzenia wykonawcze, lecz roacute;wnież te źroacute;dła prawa, ktoacute;re w praktyce administrowania funduszem mają nie mniej kluczowe znaczenie, czyli ustawę o związkach zawodowych czy przepisy dotyczące ubezpieczeniach społecznych i kompetencji ZUS. W komentarzu przeanalizowano m.in. aktualne stanowisko ZUS w zakresie funduszu oraz kwestie związane z kontrolowaniem pracodawcoacute;w i ewentualnymi odwołaniami od decyzji ZUS włączających świadczenia socjalne do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Komentarz przedstawia aspekty proceduralne sporoacute;w z ZUS, zaroacute;wno administracyjne, jak i cywilne, w tym problematykę rozkładu ciężaru dowodu.
Autor prezentuje nowe spojrzenie na kwestie funduszu, w szczegoacute;lności na konieczność stosowania kryterioacute;w socjalnych, ich wzajemną relację oraz rozumienie poszczegoacute;lnych kryterioacute;w, w tym najbardziej problematycznego kryterium sytuacji materialnej. Porusza kwestie nieomawiane szerzej w doktrynie i orzecznictwie, takie jak komplementarność, pakietowość i nieroszczeniowość świadczeń socjalnych, dopuszczalność stosowania kryterioacute;w niesocjalnych, możliwość zawieszenia funduszu czy dopuszczalność zautomatyzowanego przyznawania świadczeń socjalnych. Komentarz omawia też relacje pracodawcandash;organizacje związkowe, w tym kwestie powoacute;dztw o zwrot środkoacute;w funduszu, zakresu koniecznych uzgodnień, jak roacute;wnież możliwych roszczeń pracowniczych wobec związkoacute;w zawodowych niewłaściwie korzystających ze swoich ustawowych uprawnień dotyczących funduszu.
Napisany przez praktyka z wieloletnim doświadczeniem komentarz bazuje na orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądoacute;w apelacyjnych. Poddaje krytycznej analizie orzecznictwo i doktrynę, wskazując rozwiązania, ktoacute;re nie tylko będą zgodne z ustawą, lecz także będą zrozumiałe i wykonalne dla podmiotoacute;w na co dzień mających do czynienia z przepisami dotyczącymi funduszu, tj. pracodawcoacute;w, ich partneroacute;w społecznych i pracownikoacute;w.
Książka "Krótkie Komentarze Becka. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Komentarz"
Łukasz Chruściel