Biologia, ekologia Biznes, nauki ekonomiczne Chemia, biochemia Elektronika Encyklopedie, słowniki Filologie, językoznawstwo Fizyka, astronomia Geografia, geologia, turystyka Historia filozofii Historia, archeologia Humanistyczne Informatyka, internet Literaturoznawstwo Matematyka, statystyka Nauki teologiczne Pedagogika Politologia, socjologia Prawo, administracja Administracja Bankowe Cywilne Europejskie Gospodarcze Handlowe Karne Międzynarodowe Podatkowe Pracy Prawo Psychologia Technika, nauki techniczne Wojsko, militaria, broń Zdrowie, medycyna, opieka
Podręczniki Podróże, mapy, przewodniki Poradniki i albumy Pozostałe Thrillery, sensacyjne, kryminałyPolski rynek obligacji nieskarbowych ndash; emitowanych na podstawie ustawy z 29.6.1995 r. o obligacjach (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 730 ze zm.) ndash; charakteryzuje niezadowalający poziom rozwoju. Do najsłabiej rozwiniętych segmentoacute;w tego rynku i generalnie krajowego rynku kapitałowego należy segment długoterminowych papieroacute;w dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa niefinansowe. Tymczasem w rozwiniętych gospodarkach najważniejszym źroacute;dłem finansowania rozwoju przedsiębiorstw, obok kredytoacute;w bankowych i emisji akcji, pozostaje emisja obligacji, dlatego też wynikła potrzeba uchwalenia nowej ustawy o obligacjach (druk sejmowy 2735).
Zakładanym długofalowym celem interwencji ustawodawczej jest wsparcie rozwoju rynku długoterminowych nieskarbowych papieroacute;w dłużnych. Nowa ustawa o obligacjach z 28.11.2014 r. zakłada stworzenie warunkoacute;w do tego, aby emisja obligacji komercyjnych mogła pełnić rolę dodatkowego, w stosunku do kredytoacute;w bankowych, źroacute;dła pozyskania kapitału.
Ustawa o obligacjach, mimo kompleksowej nowelizacji w 2000 r., nie uwzględniała potrzeb rynku kapitałowego, dlatego też konieczne było opracowanie projektu nowej ustawy o obligacjach, ktoacute;ra w odniesieniu do obowiązujących regulacji wprowadza zmiany polegające na:
Poza wskazanymi zmianami o charakterze zasadniczym, w ustawie znalazły się postanowienia, ktoacute;re w ustawie o obligacjach z 1995 r. nie występowały, ale okazały się niezbędne do wprowadzenia nowych regulacji. Przykładem jest regulacja dotycząca warunkoacute;w emisji.
Dodatkowo należy wskazać, że ustawa o obligacjach z 2014 r. zawiera szereg zmian o charakterze porządkującym i dostosowującym. W celu zwiększenia czytelności ustawy został wprowadzony podział przepisoacute;w na rozdziały, w ktoacute;rych pogrupowane zostały regulacje dotyczące określonych instytucji. Natomiast dla zapewnienia spoacute;jności wprowadzono zmiany polegające na ujednoliceniu zastosowanych określeń.
Oproacute;cz omoacute;wienia najważniejszych kwestii poruszanych w literaturze przedmiotu zamiarem autora jest roacute;wnież aby Komentarz miał wymiar praktyczny. Komentarz jest przeznaczony przede wszystkim dla osoacute;b stosujących w praktyce przepisy ustawy. Będzie moacute;gł być roacute;wnież pomocny w procesie dydaktycznym dla studentoacute;w prawa i administracji oraz wszystkich zainteresowanych zagadnieniami z zakresu obligacji.
Książka "Krótkie Komentarze Becka. Ustawa o obligacjach. Komentarz"
Rafał Woźniak