Komentarze Becka. Ustawa o cudzoziemcach. Komentarz - Jacek Chlebny; Paweł Dąbrowski; Wojciech Chróścielewski; Paweł Dańczak; Rafał Rogala

Komentarze Becka. Ustawa o cudzoziemcach. Komentarz

Autor: Jacek Chlebny; Paweł Dąbrowski; Wojciech Chróścielewski; Paweł Dańczak; Rafał Rogala

Wydawnictwo: C.H. Beck (uprz)
Data wydania: 2015-06-30

Ustawa o cudzoziemcach. Komentarz, zawiera omoacute;wienie przepisoacute;w ustawy z 12.12.2013 r.nbsp;o cudzoziemcach (Dz.U. z 2013 r. poz. 1650 ze zm.). Publikacja zawiera wyczerpujące omoacute;wienie wszystkich przepisoacute;w ustawy.
Przedmiotowa ustawa ma przede wszystkim na celu określenie zasad i warunkoacute;w wjazdu cudzoziemcoacute;w na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przejazdu cudzoziemcoacute;w przez terytorium Polski, pobytu i wyjazdu cudzoziemcoacute;w z Polski, a także trybu postępowania oraz organoacute;w właściwych w tak zakreślonych sprawach.
Komentarza zawiera omoacute;wienie m.in.:

• zasad przekraczania granicy;
  • kwestii wydawania wiz (w zakresie nieuregulowanym Wspoacute;lnotowym Kodeksem Wizowym);
  • zezwoleń pobytowych, w tym:
  • zezwolenia na pobyt czasowy,
  • zezwolenia na pobyt stały,
  • zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
  • kwestii związanych z dokumentami wydawanymi cudzoziemcom;
  • zagadnień kontroli legalności pobytu cudzoziemcoacute;w;
  • kwestii dotyczących zobowiązania cudzoziemca do powrotu;
  • zatrzymania cudzoziemca, umieszczenia go w strzeżonym ośrodku lub areszcie dla cudzoziemcoacute;w;
  • zagadnień związanych z prowadzeniem rejestroacute;w, ewidencji zaproszeń oraz wykazu cudzoziemcoacute;w, ktoacute;rych pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany;
  • zadań i kompetencji Szefa Urzędu do spraw Cudzoziemcoacute;w.

Regulacje omawianej ustawy mają zastosowanie do wszystkich cudzoziemcoacute;w niebędących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) ? stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej.

Obecna ustawa o cudzoziemcach przemodelowała przepisy określające zasady zwalczania nielegalnej imigracji. Zmiana ta wynikała z konieczności pełnej implementacji dyrektywy 2008/115/WE w sprawie wspoacute;lnych norm i procedur stosowanych przez państwa członkowskie w odniesieniu do powrotoacute;w nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich (Dz.Urz. UE L z 24.12.2008 r. Nr 348, s. 98).

Książka "Komentarze Becka. Ustawa o cudzoziemcach. Komentarz"