Kochanki i królowe. Władza kobiet - Benedetta Craveri

Kochanki i królowe. Władza kobiet

4.00 Oceń książkę!

Autor: Benedetta Craveri

Wydawnictwo: W.A.B.
ISBN: 9788328008120
EAN:
Format: 160 x 240
Oprawa: miękka
Stron: 368
Data wydania: 2013-11-20
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
28.99
książka
38.97zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
To, że kobiety zawsze wpływały na losy świata, wiadomo nie od dzisiaj. Czy jednak wiemy, jakich chwytały się sposobów w niebezpiecznej grze o władzę? Jaką cenę musiały zapłacić, by pamięć Historii przechowała ich imiona? Benedetta Craveri zaludnia karty swej fascynującej opowieści całą rzeszą królewskich małżonek i kochanek, które zapisały się w dziejach - nie tylko Europy - od Renesansu do Rewolucji 1789 roku. Poznajemy piękne i ambitne faworyty Henryka IV - Gabrielle d'Estrées i Henriette d'Entragues, luksusową kurtyzanę - panią du Barry, żonę Franciszka I - Małgorzatę Nawarską, pierwszą francuską poetkę, której dzieła opublikowano. A także dysponujące ogromną władzą regentki: Katarzynę Medycejską i Annę Austriaczkę. Pod koniec XVI wieku zaostrzeniu uległo prawo salickie, wskutek czego kobiety straciły możliwość dziedziczenia dóbr i tytułu. Kontrreformacja przyniosła model wychowania kobiety, który miał zniszczyć jej utajoną, demoniczną naturę... Życiorysy kilkunastu sportretowanych w książce pań są więc barwnym wyjątkiem. Bohaterki z opowieści Craveri znalazły drogę, by wyzwolić się z pęt nałożonych przez prawo, religię i społeczeństwo. Wyzwolić się choć na jedną krótką chwilę - która przetrwa stulecia.
"Jeśli w społeczeństwie XVI-wiecznym są kobiety które się liczą, to dlatego, że uzbrojone w swoje ambicje, inteligencję, urodę potrafiły wbrew uprzedzeniom mężczyzn wykorzystać sprzyjające okoliczności i osiągnąć sukces. Nigdy nie zdobywają przy tym władzy we własnym imieniu, jest ona zawsze nietrwała i narażona na protesty, a ich pozycja zawsze oznacza jakiś brak lub jakąś słabość po stronie mężczyzn: rozłąkę z małżonkiem lub jego śmierć, małoletniość synów, uleganie namiętności. Ich losy, choć spektakularne, stanowią sumę jednostkowych przypadków, nie układają się w jedną historię. Ponieważ "Historia" - żadna z nich nie ma co do tego wątpliwości - oficjalnie "należy do mężczyzn", żeby się w niej odnaleźć, a przy tym nie zostać zmiażdżonym w jej trybach, trzeba się maskować, wytężać spryt, zdobywać silnych sprzymierzeńców, rozdzielać łaski, uwodzić, korumpować, karać - i wiedzieć, kiedy we właściwym momencie usunąć się w cień. Moim zamiarem jest opowiedzenie historii tej "sui generis" władzy, która potrafiła słabość obracać w siłę, a niższą pozycję w hierarchii społecznej wykorzystywać jako atut. Będzie to świadectwo odwagi, inteligencji, fantazji, którymi odznaczały się francuskie kobiety ancien régime'u." - fragment książki

"Autorka maluje portrety bohaterek nad wyraz przekonująco, co sprawia, że książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością". - "Le Figaro"

"Craveri, z polotem i finezyjnie analizując wpływy przedstawicielek płci pięknej, oświetla zagadnienie nie tylko władzy kobiet, lecz także władzy mężczyzn". - "Lire"

Benedetta Craveri (ur. 1942) - wykłada literaturę francuską na uniwersytetach w Viterbo i w Neapolu. Wydała Madame du Deffand e il suo mondo (1982; francuska nagroda za najlepszą książkę zagraniczną 1987), Vita privata del maresciallo di Richelieu (1989) i bardzo cenioną La civilta della conversazione (2001; nagroda Saint-Simon 2003 oraz le Prix du Mémorial - Grand Prix Littéraire d'Ajaccio 2003); Kochanki i królowe. Władza kobiet (2005) to jej najnowsza książka. Współpracuje z "The New York Review of Books" i "La Repubblica". Jest wnuczką słynnego włoskiego filozofa Benedetta Crocego.

Książka "Kochanki i królowe. Władza kobiet"
Benedetta Craveri