"Tematyka książki należy do najważniejszych problemoacute;w wspoacute;łczesnej kultury. Logikę kultury stanowią wartości. Ludzkie zachowania w świecie realnym opierają się na orientacji wartościującej. Konsumpcja doacute;br stanowi podstawę życia, fundament, na ktoacute;rym może rozwijać się i rozwija mniej lub bardziej wyrafinowana orientacja konsumpcjonistyczna, plasująca konsumpcyjny sposoacute;b i styl życia za głoacute;wny wskaźnik sensu i sukcesu życia.
Ta zabsolutyzowana redukcja świata wartości do kręgu doacute;br konsumpcyjnych wywołuje mniej lub bardziej zdecydowany i zabsolutyzowany opoacute;r wśroacute;d ludzi wrażliwych na wartości wyższe. Tak się składa, że oponenci w sporze o sposoacute;b i styl życia spychają się nawzajem do narożnika. Stąd tytuł: Karnawał czy post? Jeżeli nie karnawał, to czy wtedy pozostaje nam post? A jeżeli nie post, to czy oznacza to zielone światło dla kultury karnawału? To jest aksjologiczna przestrzeń dyskursu, jaki opisuje w tekście książki prof. Lesław Hostyński, jaki poddaje dyskusji i ocenie potencjalnego czytelnika.
Książka ta przypomina metodyką analizy poszczegoacute;lnych zjawisk ze świata wartości słynny traktat Władysława Tatarkiewicza O szczęściu. Hostyński podobnie odsłania rozmaite odmiany uczestnictwa ludzi w świecie konsumpcji, czyli przyjemności, i podobnie, jak Tatarkiewicz, wiąże dobrze pojęte szczęście z wartościami bezwzględnymi. Zaletą książki Hostyńskiego jest aktualizacja kulturowych diagnoz, języka, trafiająca do wspoacute;łczesnego czytelnika. Problem wyboru sposobu życia jest stary jak świat, pytanie o to, czy mieć, czy być, pojawiało się w głośnych pracach Gabriela Marcela czy Ericha Fromma. Lesław Hostyński nadał swoją książką temu dylematowi nie tyle nowe rozwiązanie, ile nowy kontekst." - znbsp;recenzji Ryszarda Wiśniewskiego
Książka "Karnawał czy post? O moralnych zagrożeniach w świecie konsumpcji"
Lesław Hostyński