Język polski, To lubię! - kształcenie kulturowo-literackie - podręcznik, Liceum - klasa 1 -

Język polski, To lubię! - kształcenie kulturowo-literackie - podręcznik, Liceum - klasa 1

4.00 Oceń podręcznik!

Autor: ...

Wydawnictwo: Wydawnictwo Edukacyjne
ISBN: 8388365754
EAN:
Format: 165 x 235
Oprawa: miękka
Stron: 482
Data wydania: 2012-04-10
Gdzie kupić tani podręcznik?
podręcznik
35.60
Podręcznik w Twoim domu w ciągu 48h
Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum.
Zakres podstawowy i rozszerzony.

Od Autorów
Drodzy Licealiści,
oto kolejny podręcznik z cyklu ""To lubię!"". Kolejny, bo w tej serii istnieją też książki dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Ten podręcznik jest ich naturalną kontynuacją, ale mogą zeń korzystać wszyscy. Także ci, którzy dotąd z ""To lubię!"" nie pracowali. Mogłoby się niektórym wydawać, że tytuł całej serii powielamy za niezliczonymi reklamami. W rzeczywistości jednak zapożyczyliśmy go z ballady Adama Mickiewicza. Tytułowa formuła dobrze bowiem oddaje nasz stosunek do tego, co robimy. Wierzymy, że i z Wami na lekcjach języka polskiego będzie podobnie.
Proponujemy Wam zaś skupienie uwagi na sprawach ważnych dla każdego, zawsze i wszędzie. Bohaterem naszej książki nie jest więc przede wszystkim literatura ani nawet szerzej - kultura, lecz człowiek ukazywany poprzez język, zwłaszcza w literaturze i za pomocą właściwych jej, literackich sposobów, człowiek, który tworzy kulturę i poprzez nią daje się poznawać. Oczywiście, aby docierać tą drogą do wiedzy o swej własnej kondycji, trzeba zrozumieć mechanizmy rządzące kulturą, odkrywając specyfikę literackich i w ogóle artystycznych kreacji. Jest na to miejsce podczas pracy z naszym podręcznikiem.
Łatwo przy tym sprawdzić, że jest on głęboko zanurzony w naszej współczesności. Wyrasta z tego, co bezpośrednio porusza, zastanawia, niepokoi, cieszy współczesnego człowieka, słowem - co jest dla niego naprawdę istotne i decyduje o jego tożsamości. Aby jednak te problemy ogarnąć, oswoić i zrozumieć, trzeba szukać przyczyn i źródeł decydujących o kształcie współczesnego świata w przeszłości, w pamięci, czyli właśnie w kulturze, bo ""kultura jest pamięcią"". I właśnie te dwie kategorie: tożsamość i pamięć stanowią istotę problemów proponowanych do rozważenia w pierwszej klasie, łącząc w spójną myślowo całość bogactwo wielostronnie ujmowanych zagadnień. Świadomość własnej tożsamości nie rodzi się przez ""wyuczenie"". Trzeba ją samemu budować. Dlatego nie znajdziecie tu ani gotowej wiedzy o literaturze, o kulturze czy o poszczególnych tekstach, ani też gotowej wiedzy o sobie czy świecie, nie znajdziecie mądrego wykładu, który wszystko tłumaczy. Taką wiedzę, jeśli naprawdę chcecie, aby stała się Waszą własną wiedzą, możecie natomiast wyprowadzać z indywidualnych obserwacji zjawisk współczesnego świata oraz z autentycznego czytania rozmaitych, wieloznacznych tekstów kultury. W tym podręczniku, więc ""pod ręką"", jest wszystko, co do takiej pracy na lekcjach polskiego niezbędne.
Każdy z siedmiu rozdziałów rozpoczynamy i kończymy ""Zadaniami dla Was"". Są one tak pomyślane, abyście mogli współdecydować o kształcie podejmowanej refleksji, gromadząc rozmaite materiały i prezentując własne przemyślenia na dany temat, a także byście mieli możliwość podsumowywania efektów pracy oraz wykorzystywania zdobytych umiejętności i wiedzy w nowych sytuacjach. Szczególną rolę przypisujemy zadaniu pierwszemu spośród umieszczonych na końcu podręcznika. Ma ono służyć budowaniu refleksji na temat ciągłości i zmienności skomplikowanych kulturowych zjawisk oraz lokowaniu ich w czasie i porządku historii. Działania takie nigdy wprawdzie nie skutkują wiedzą pełną i kompletną, ale dają uczucie jakiejś stabilności i odpowiadają naturalnemu dążeniu do porządkowania świata. Nad tym zadaniem trzeba pracować systematycznie przez cały rok, a refleksję rozbudowywać w następnych klasach.
Życzymy Wam powodzenia!
Autorzy

Podręcznik "Język polski, To lubię! - kształcenie kulturowo-literackie - podręcznik, Liceum - klasa 1"