Jerzy Wróblewski. Pisma wybrane - Jerzy Wróblewski

Jerzy Wróblewski. Pisma wybrane

4.00 Oceń książkę!

Autor: Jerzy Wróblewski

Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska
ISBN: 9788326482502
EAN:
Format: 175 x 250
Oprawa: twarda
Stron: 478
Data wydania: 2015-10-03
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
79.99
książka
104.97zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Ponieważ przedstawiony tutaj wyboacute;r zawiera zbioacute;r znakomitych artykułoacute;w publikowanych przez wiele lat przede wszystkim w Państwie i Prawie oraz Studiach Prawno-Ekonomicznych, wyłania się z niego swoisty podręcznik teorii prawa Jerzego Wroacute;blewskiego.

Wszystkie artykuły zawierają tezy i przemyślenia ważne roacute;wnież dzisiaj i zdumiewające znakomitymi pomysłami badawczymi i rozwiązaniami. Z pewnością przydadzą się do odbudowania teorii prawa jako dziedziny prawoznawstwa. Przede wszystkim młodzi badacze i praktycy mogą w tym zbiorze znaleźć bardzo klarowny paradygmat uprawiania teorii prawa, ktoacute;ry dalej jest przekonujący. Jak wspomniano wyżej, obejmuje on pięć głoacute;wnych działoacute;w: metodologię, w ramach ktoacute;rej rozważa się paradygmat dogmatyki prawa, postawę filozoficzną i afilozoficzną, weryfikację i uzasadnianie w prawoznawstwie.

Druga część tej konstrukcji teorii prawa to osadzenie jej na fundamencie analitycznym: teoretyk prawa podejmuje w niej rozważania o relacji języka do kultury, bada reguły prawne, opisuje rozumowania prawnicze w wykładni prawa, relację tworzenie prawa do wykładni prawa, zagadnienie jednolitości i pewności rozumowań prawniczych. Ważną część tych badań stanowi problem zwrotoacute;w stosunkowych.

Trzecia część paradygmatu zawiera teorię stosowania prawa, a w jej ramach dopiero zawiera się teoria wykładni, ktoacute;rej J. Wroacute;blewski nie ujmował jako niezależnej dziedziny badawczej. Zawsze była ona podporządkowana modelowi stosowania prawa. W ramach stosowania prawa bada się roacute;wnież kontrolę decyzji sądowej, relację podstawy normatywnej do reguły decyzji, precedens i jednolitość stosowania prawa, model teoretyczny stosowania prawa. Wreszcie proponuje się konstrukcję procesowego modelu stosowania prawa oraz rozważa uzasadnianie i wyjaśnianie decyzji stosowania prawa. Bardzo ważnym osiągnięciem tej części badań prowadzonych przez J. Wroacute;blewskiego jest dostrzeżenie wewnętrznego i zewnętrznego wymiaru uzasadnienia. Myśl ta była wielokrotnie wykorzystywana w niemieckiej teorii prawa i przez wielu jej przedstawicieli uważana za największe osiągnięcie filozoficzne Profesora Wroacute;blewskiego (R. Alexy).

Książka "Jerzy Wróblewski. Pisma wybrane"
Jerzy Wróblewski